murarz
fot. pixabay.com

Coraz większą popularność zyskują domy z bala, domy modułowe (domy skandynawskie, domy kanadyjskie) czy domy z kontenera. Wszystkie z nich wykorzystują technologię inną niż w przypadku tradycyjnych domów z betonu czy cegły. Czy to oznacza, że zawód murarza odchodzi do lamusa?

Murarz – opis zawodu

Murarz to wykwalifikowana osoba, która zajmuje się wznoszeniem ścian z cegieł, elementów betonowych, kamieni, ceramicznych i gipsowych, a także innych materiałów budowlanych. Poza ścianami, wykonuje również filary, stropy, schody, układa elewacje, wykuwa otwory.

Ponadto, murarz może także kierować pracami rozbiórkowymi, jak również je przeprowadzać. Murarz swoją pracę wykonuje zazwyczaj w ciągu dnia, co oznacza, że nie pracuje w systemie zmianowym.

Osoba pracująca w zawodzie murarza powinna być przyzwyczajona do częstego zmieniania miejsca pobytu, co wynika z ciągłej zmiany miejsca nowej budowy. Murarz może pracować na budowie lub przy remontach. Może również tworzyć własny zespół i każdemu wyznaczać zadania lub pracować firmie wykonującej projekty domów i realizację tych projektów, wykonując domy pod klucz.

Jakie cechy powinien posiadać murarz?

Murarz nie powinien mieć lęku wysokości, za to powinien być przyzwyczajony do pracy przy różnych warunkach pogodowych. W tym zawodzie bardzo duże znaczenie ma zręczność, dobra kondycja oraz wytrzymałość na wysiłek fizyczny. Murarz powinien wiedzieć, jak zwalczać zmęczenie i podnosić aktywność fizyczną. Dodatkowo, warto wiedzieć, że kandydat na stanowisko murarza musi przejść specjalistyczne badania lekarskie, sprawdzić, słuch, wzrok, poczucie równowagi oraz koordynację wzrokowo-słuchową.

murowana ściana
fot. pixabay.com

Do głównych obowiązków murarza należy tworzenie murów nośnych, stawianie ścianek działowych, transport niezbędnych materiałów, poprawne odczytywanie rysunków technicznych, wykonywanie różnego rodzaju robót pomocniczych, zgranej współpracy z innymi członkami zespołu.

Dobrego murarza powinna cechować staranność, dokładność, wytrwałość oraz cierpliwość. Duże znaczenie ma również sprawność manualna oraz siła fizyczna, o której była już mowa.

Ile zarabia murarz? 

Wbrew pozorom, pomimo zmian technologii wykorzystywanych do budowy domów, murarz nie może narzekać na brak zajęcia, podobnie jak architekt czy elektryk. Ogromny budowlany boom, a także możliwość podejmowania pracy za granicą (co spowodowało wyjazd wielu fachowców w poszukiwaniu pracy w innych krajach), spowodowały, że zapotrzebowanie na murarzy znacznie wzrosło. Dzięki temu wzrosły również zarobki, które wcześniej nie były zbyt wysokie. Aktualnie murarz może zarobić 2200 złotych netto miesięcznie. Choć zarobki uzależnione są m.in. od tego, czy pracuje na własną rękę i od liczby zleceń w ciągu miesiąca. Za swoją pracę murarz może być wynagradzany w systemach: akordowym, godzinowym, dniówkowo-zadaniowym.

Nie sposób nie zauważyć, że osoba pracująca w zawodzie murarza zarabia znacznie mniej od osoby, która na przykład pracuje na stanowisku cieśli szalunkowego, jednak zarobki murarza będą nieco wyższe, niż w przypadku np. dekarzy.

Murarz współpracuje ściśle z architektem realizując jego wizję projektu. Zaczynając od czysto technicznej aranżacji salonu, po pokój dla niemowlaka czy pokój dziecka, również tworzy domowe kiamty.

Osoba pracująca w zawodzie murarza jest odpowiedzialna za wnoszenie nowych obiektów, renowację już istniejących oraz wprowadzaniem w nich wymaganych przeróbek i zmian. Do tych działań niezbędna jest umiejętność posługiwania się różnymi urządzeniami i narzędziami. By pracować w tym zawodzie należy mieć ukończoną zasadniczą szkolę zawodową lub szkołę branżową o kierunku murarz tynkarz i odbyć wymagane praktyki.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here