domek kanadyjski
fot. pixabay.com

Domy kanadyjskie to technologia, która budzi wiele wątpliwości i obaw. Krąży wokół nich również wiele sprzecznych opinii. W momencie, kiedy jedne wątpliwości dotyczące jakości domów w technologii kanadyjskiej zostają rozwiane, pojawiają się kolejne. A jak jest naprawdę?

Domy kanadyjskie, które zaczęły powstawać na początku lat 90., stały się źródłem wielu mitów. Wówczas technologia szkieletowa dopiero zdobywała rynek, niestety brakowało odpowiedniej wiedzy z zakresu takiego budownictwa oraz odpowiednich produktów spełniających wymagania i oczekiwania. Mimo to, drewno było tanie, więc domy drewniane w konstrukcji szkieletowej były bardzo konkurencyjne.

Domy kanadyjskie a najczęstsze błędy

Najczęstszymi błędami jest wybór tańszych, niespełniających wszelkich warunków materiałów do budowy (za co z reguły odpowiada firma budowlana), wybór niedoświadczonej w tej technologii firmy budowlanej oraz niedociągnięcia, które mogą zawiera projekty domów. Na szczęście, jeśli tylko błędy zostaną dostrzeżone odpowiednio szybko (lub w ogóle) dzięki temu, że domek kanadyjski jest stawiany w technologii modułowej, łatwo można je naprawić, co tym samym wyróżnia na rynku domy modułowe.

Domy kanadyjskie – technologia budowy

Utarło się domy kanadyjskie lub domy skandynawskie w Polsce są niepoprawnie budowane, ponieważ nie posiadamy takich rozwiązań systemowych, jakie występują w Szwecji, Norwegii, Kanadzie czy USA.

Drewno jest łatwe w obróbce, odpowiednio wyliczone i docięte belki, a potem właściwie połączone, będą stanowić stabilną i trwałą konstrukcje. Problem pojawia się dopiero w momencie, kiedy polski inwestor próbuje zaoszczędzić i zamiast dobrej jakości drewna, które było suszone komorowo i czterostronnie strugane, decyduje się na wykorzystanie do budowy tańszej zwykle tarcicę, zazwyczaj nie mając świadomości, jakie są różnice między obiema produktami.

dom kanadyjski
fot. pixabay.com

Jakie drewno na domy kanadyjskie?

Fakt faktem, nie ma u nas zbyt wiele wysokiej jakości drewna, ale nie powinno go zabraknąć, by zaspokoić potrzeby rodzimego budownictwa szkieletowego. Drewno na szkielet musi był odpowiednio przygotowane (dobre drewno ma gęste słoje). Elementy konstrukcyjne wytwarzane są według sprawdzonych technologii w krajach skandynawskich, w Kanadzie czy USA.

Polscy budowlańcy w krajach skandynawskich czy Ameryce cieszą się bardzo dobrą opinią. Trudno więc uwierzyć, że brakuje takich w naszym kraju. Największym problemem są pseudofachowcy, którym wydaje się, że znają technologię szkieletową. By poznać prawdziwego fachowca warto zapoznać się z jego poprzednimi projektami i poznać opinię ludzi, którzy zamieszkują wybudowany przez niego dom kanadyjski. Również deweloper czy architekt może być źródłem wiedzy na temat wykonawców. Warto wybrać ekipę, która działa na rynku od wielu lat i specjalizuje się w technologii szkieletowej. Warto również zdecydować się na firmę, która wykonuje domy pod klucz. Wówczas łatwiej jest znaleźć opinie na temat firmy i można mieć pewność, że architekt, murarz czy elektryk wykonają swoją pracę na najwyższym poziomie.

Jak ogrzać dom kanadyjski? 

Dom kanadyjski nie jest tak ciepły jak na przykład dom z bala, ale daje więcej ciepła niż np. dom z kontenera. Wychłodzenie domu kanadyjskiego następuje bardzo szybko, ale również szybko dom ociepla się po uruchomieniu ogrzewania. Konstrukcja domu szkieletowego zatrzymuje ciepło i nie wpuszcza zimna z zewnątrz. W technologii szkieletowej można wykorzystać dowolny typ ogrzewania.

Podsumowanie

Domy kanadyjskie powstają w systemie modułowym. To oznacza, że przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansów i czasu można dowolnie je rozbudowywać i powiększać o kolejne pomieszczenia np. w przypadku, gdyby powiększyła się rodzina i byłby potrzebny pokój dla niemowlaka lub pokój dla dzieckaAranżacja salonu czy innych pomieszczeń może przebiegać według własnych nawet najbardziej urozmaiconych upodobań. Łatwo również stworzyć zarówno domowe klimaty, rustykalne czy skandynawskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here