Polacy wciąż jeszcze ostrożnie podchodzą do skandynawskiej technologii stawiania domów modułowych. Częściej taka technologia spotykana jest w Szwecji czy Norwegii, ale także Kanadzie i USA, dzięki czemu używa się również nazwy domy skandynawskie lub domy kanadyjskie, choć w obu przypadkach chodzi o tę samą technologię.
Rozwój technologii modułowej oraz wysoki stopień prefabrykacji, spowodowały, że domy modułowe przestały się kojarzyć z domem z kontenera, a zaczęły przypominać nowoczesne, całoroczne domy.
Domy modułowe – charakterystyka
Postawienie domu modułowego to najkrótsza i najszybsza droga do wybudowania własnego domu. Choć budowa nie wymaga zatrudnienia inspektora nadzoru, warto zdecydować się na zatrudnienie specjalistów posiadających wiedzę i doświadczenie w technologii modułowej, ponieważ może to zapobiec wielu ewentualnym błędom i dodatkowym kosztom, z którymi będzie się wiązach ich rozwiązanie.
Domy modułowe charakteryzują się tym, że mogą stanowić rodzaj domków wypoczynkowych niepołączonych stale z gruntem, a co za tym idzie, niewymagających pozwolenia, jak również mogą być domami całorocznymi.
Moduły takich domów składają się z określonych komponentów, które można połączyć ze soną na placu budowy, na specjalnie przygotowanych do tego fundamentach.
Jeśli chcemy postawić dom modułowy, należy udać się do producenta, który przedstawi gotowe projekty domów, spośród których będziemy mogli wybrać, ten który spełni nasze oczekiwania i który praktycznie wykona dom pod klucz. Zazwyczaj producenci domów modułowych ściśle pracują z fachowcami, takimi jak architekt, murarz czy elektryk, nie musimy więc szukać na własną rękę ekip, które być może nie wywiązałyby się tak, jak nam na tym zależy. Dom modułowy może powstać w 2-3 miesiące niezależnie od pory roku, ważne jednak, by fundamenty zostały wylane przed pierwszymi przymrozkami.
Domy modułowe – z czego są budowane?
Domy modułowe wykonywane są z prefabrykatów, a więc gotowych już elementów, które zostały wcześniej wykonane i przygotowane w fabryce. Prefabrykatami są ściany, stropy, a nawet większe elementy, które mogą stanowić nawet połowę domu. Zazwyczaj domy modułowe wykonywane są w dwóch konstrukcjach:
- szkieletowa, gdzie rdzeń stanowi drewno lub stal,
- keramzbetonowa, czyli stalowa rama wypełniona wypaloną gliną zmieszaną z betonem.
Dom modułowy – ile kosztuje?
Cena oczywiście uzależniona jest od wielu czynników, jednak najczęściej domy modułowe są znacznie tańsze niż tradycyjne domy czy nawet domy z bala. Cena domu modułowego uzależniona jest głównie od wielkości budynku, kształtu, ilości pomieszczeń czy technologii. Najtańszą technologią są konstrukcje szkieletowe. Jeśli dom modułowy ma być domkiem wypoczynkowym wówczas koszt budowy za metr kwadratowy wynieść może ok 800zł. Jeśli jednak doliczyć do tego położenie fundamentów, by dom mógł być całoroczny, wówczas należy liczyć ok 1400 zł za metr kwadratowy. dom
Dom modułowy – czy warto?
W przypadku domu modułowego nie można rozłożyć budżetu na etapy pracy. Podejmując się budowy takiego domu trzeba dysponować pełną kwotą. I to stanowi główną i prawdopodobnie jedyną wadę technologii modułowej. Zaletą jest fakt, że producenci udzielają kilkudziesięcioletniej (zazwyczaj 30 lat) gwarancji na wykonaną przez siebie pracę, co może świadczyć o wysokiej jakości domów wykonanych z prefabrykatów.
Zarówno producenci, jak i osoby, które zdecydowały się na dom modułowy podkreślają zarówno finansowe, jak i użytkowe atuty. Wspominają również o wysokim poziomie termoizolacji oraz dźwiękoszczelności, oraz możliwości szybkiej i łatwej rozbudowy domy, w przypadku gdybyśmy chcieli powiększyć go o dodatkowy pokój dla niemowlaka czy pokój dziecka.
Dom modułowy jest świetnym rozwiązaniem dla niecierpliwych. Bardzo przemawiający na ich korzyść jest fakt, że budowa trwa ok. 3 miesięcy, co oznacza, że już za 3 miesiące może pochłonąć nas aranżacja salonu, domowe klimaty tworzone w kuchni czy jadalni oraz projektowanie sypialni.