domowe klimaty
fot. pixabay.com

Od momentu, w którym zapada decyzja, że wybudujemy swój dom, marzymy o tym, by móc wreszcie się do niego wprowadzić. Wyobrażamy sobie, jak będzie wyglądała aranżacja salonu, pokój dla niemowlaka czy pokój dziecka. Chcemy, by ten dom był naszą oazą, miejscem, gdzie będziemy się dobrze czuć, miło i komfortowo spędzać czas i przede wszystkim odpoczywać. Oglądając projekty domów, oczami wyobraźni widzimy siebie w nowym domu i czujemy, że tak właśnie oto spełnia się jedno z największych marzeń. 

Wybierając opcję domy pod klucz mamy znacznie ułatwione zadanie, ponieważ w dużej mierze wszelkimi szczegółami zajmie się architekt i projektant wnętrz, a my będziemy musieli jedynie zatwierdzić ich propozycje. Projekt powstanie oczywiście w oparciu o nasze oczekiwania, wymagania i upodobania. To my będziemy musieli zdecydować, jaką technologią ma powstać dom, czy będzie to dom z bala, dom modułowy (dom skandynawski, dom kanadyjski) czy dom z kontenera. A także, jaki styl wnętrzarski najbardziej nam odpowiada, by powstał swój własny i wyjątkowy domowy klimat.

Modne style wnętrzarskie

  • styl nowoczesny

Ten styl najlepiej określany jest za pomocą trzech literek P – prosto, przejrzyście, przestronnie. Forma urządzonych wnętrz jest bardzo minimalistyczna, oszczędna, aczkolwiek funkcjonalna. Styl nowoczesny pojawił się na dobre we wnętrzach na całym świecie na początku XX wieku, stanowiąc odpowiedź na przepełnioną zdobień i przepychu XIX wieczną aranżację wnętrz. Cechami charakterystycznymi dla nowoczesnego stylu są: przestronne wnętrza, prostota i minimalizm, oszczędne dekoracje, stonowana kolorystyka (biel, szarość, beże i czerń), geometryczne formy, proste, prostopadłe i równoległe linie.

  • styl skandynawski

Aktualnie to jeden z najpopularniejszych stylów. Jest prosty, oszczędny w formie, ale nie traci przytulności. W tym stylu duże znaczenie ma ilość światła. W krajach skandynawskich przeważa liczba dni pochmurnych, dlatego aranżacje rozjaśniają i doświetlają wnętrza. Tu prym wiodą proste formy i białe ściany. Priorytetem jest wygoda i komfort, bez zbędnych zdobień. Biel stanowi kolor bazowy, który jest uzupełniany o czerń, odcienie szarości i beże. Świetnie sprawdzają się miękkie tkaniny (przytulne koce i poduszki) oraz naturalne materiały (len, bawełna, drewno).

style wnętrzarskie
fot. pixabay.com
  • styl industrialny (loftowy)

Początek tego stylu przypisuje się latom 50-tym, XX wieku, kiedy w USA wzrosło zapotrzebowanie wykorzystania i zagospodarowania opuszczonych fabryk. Do Polski ten styl zawitał dopiero w latach 90-tych. Ze stylem industrialnym kojarzą się ogromne przestrzenie i duże okna. Styl industrialny cechuje się więc przestronnymi, otwartymi wnętrzami z ogromnymi oknami, stonowanymi kolorami (biele, szarości, beże), surowymi materiałami (beton, szkło, metal, drewno), nietuzinkowymi połączeniami np. krzesła przy jadalnym stole, każde w zupełnie innym stylu, oraz charakterystyczne oświetlenie tj. Metalowe klosze lub odsłonięte żarówki.

  • styl rustykalny

Wnętrza aranżowane w stylu rustykalnym są przytulne i ciepłe. Kojarzą się z wakacjami na wsi. To doskonałe rozwiązanie dla osób zafascynowanych życiem w zgodzie z naturą, które cenią spokój i brak pośpiechu. Nazwa stylu wywodzi się od słowa “rustic”, które oznacza wiejski lub swojski. Cechują go jasne kolory, meble nadgryzione zębem czasu, ludowe wzory, dodatki takie jak naturalne, polne kwiaty czy warkocze z czosnku zdobiące kuchnię.

  • styl vintage

Vintage we wnętrzach kojarzy się z harmonijnym łączeniem tradycji z nowoczesnością. Świetne zastosowanie znajduje tu nurt zero waste. Wnętrza w stylu vintage często inspirują się domami z lat 50-tych w USA lub w przypadku rodzimego vintage meblami popularnymi w czasach PRL. Styl vintage cechuje subtelne połączenie staroci z nowoczesnymi dodatkami, zaokrąglone brzegi i krawędzie, łagodne formy, zastosowanie mebli z drugiej ręki, oraz charakterystyczne dodatki, takie jak kryształowe misy czy porcelana.

We wszystkich stylach ogromne pole do popisu ma nie tylko architekt i projektant wnętrz, ale także murarz i elektryk, którzy swoją pracą w przypadku powyższych stylów dopełniają całości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here