pokój dziecka
fot. pixabay.com

Aranżując pokój dla niemowlaka uwzględniamy wiele rozwiązań, które mają posłużyć nam, a właściwie naszemu dziecku przez kolejne lata. Są to chociażby odpowiednie klamki w oknach uniemożliwiające samodzielne utworzenie okna przez dziecko. Takie zabezpieczenie ma oczywiście chronić przed nieszczęśliwym wypadkiem, w przypadku, gdy malec sam otworzyłby okno i wychylił się za daleko. 

O ile pokój dla niemowlaka musi posiadać miejsce na łóżeczko, komodę przewijak, wygodny fotel dla mamy, by ułatwić jej karmienie piersią, tak w pokoju dla dziecka komodę z przewijakiem może zastąpić biurko do nauki. Duże znaczenie w aranżacji pokoju dla dziecka ma fakt, czy posiada ono rodzeństwo. Jeśli tak, wówczas należy bardziej nagłowić się z przestrzenną aranżacją tak, by pokój był funkcjonalny, a zarazem pozostawiał dzieciom odpowiednio dużo przestrzeni do wspólnej zabawy.

Pokój dziecka a bezpieczeństwo

Współczesne mamy inwestują nie tylko w modne ubranka dla dziecka, ale również w meble, zabawki i elementy dekoracyjne, choć tak naprawdę najistotniejsze powinno być poczucie bezpieczeństwa rozumiane w dwojaki sposób. Pokój powinien być przytulny i tworzyć dziecku przestrzeń, w której będzie czuło się bezpieczne, będzie samo chętnie zasypiało i nie czuło dyskomfortu, kiedy przebudzi się w środku nocy. Nie powinno czuć się wyobcowane i mieć świadomość, że to jego prywatna przestrzeń, która wiąże się z przyjemnymi odczuciami i skojarzeniami.

Bezpieczeństwo to również brak zagrożeń, które mogłyby negatywnie wpłynąć na zdrowie lub samopoczucie dziecka. Przykładem są tu wspomniane już klamki w oknach. Ponadto na ścianach powinny znajdować się nietoksyczne farby, włączniki światła i kontakty nie stwarzać zagrożenia, pościel powinna być antyalergiczna, tak by uniknąć choroby skóry u dziecka. Pokój powinien także zawierać stabilne meble, które nie przewrócą się ani nie przygniotą dziecka w razie, gdyby zaczęło się o nie wspierać lub wspinać. Meble powinny być takiej wysokości, by dziecko mogło w nich przechowywać swoje rzeczy i bez trudu je wkładać i wyjmować. Powinien posiadać bezpieczne drzwi, w których nie zbije się szyba przy mocniejszym trzaśnięciu nimi (np. w przypadku przeciągu), ani się nie zatrzasną tak, by dziecko nie mogło sobie poradzić z ich otworzeniem.

pokój dla dziecka
fot. pixabay.com

Aranżacja pokoju dla dziecka

Pokój powinien być również tak usytułowany, by rodzic bez problemu mógł usłyszeć płacz dziecka i być zawsze do dyspozycji w przypadku choroby dziecka.

Warto również przemyśleć aranżację pokoju tak, by dziecko zbyt szybko się nim nie znudziło. Zatem elementy wyposażenia, które mają posłużyć kilka lat (łóżko, meble, tapety na ścianach) nie powinny przedstawiać wizerunku ulubionych bohaterów, które za kilka tygodni mogą się znudzić lub przestać być modne wśród otoczenia dziecka i nie będzie sprawiało mu przyjemności spędzanie czasu w pokoju. To nie oznacza jednak, że pokój ma być całkowicie pozbawiony klimatu i tematycznie nawiązywać do zainteresowań dziecka. W tym przypadku można zastosować np. Pościel z wizerunkiem bohatera lub ulubionym motywem, lub naklejki na ściany i meble, które da się szybko i bez trudu usunąć i nie pozostanie po nich ślad. Dzięki temu rozwiązaniu bardzo szybko można przearanżować pokój dziecka bez większej ingerencji i zbędnych wydatków w nowe wyposażenie.

Pokój dla dziecka ma ogromne znaczenie, wpływa na jego rozwój podobnie jak właściwa opiekunka do dziecka czy przedszkolanka. Dziecko musi mieć stworzone właściwe warunki do rozwoju i edukacji, której, jeśli jeszcze nie podjęło, to w najbliższym czasie podejmie. Pomieszczenie powinno być odpowiednio doświetlone, pozbawione wilgoci. Powinno też stwarzać odpowiednie warunki, by odpieluchować dziecko, czy nauczyć je samodzielnego zasypiania.

Podsumowanie 

Okazuje się, że aranżacja salonu jest zdecydowanie prostsza niż aranżacja pokoju dziecka. O ile w pierwszym przypadku kierujemy się aktualnymi trendami i funkcjonalnością, tak w przypadku pokoju dziecięcego dochodzi jeszcze bezpieczeństwo i stworzenie dziecku odpowiednich warunków do zabawy i rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here