Karmienie piersią wciąż pozostaje bardzo kontrowersyjnym tematem, zwłaszcza wśród młodych mam. Być może dlatego, że początkowo wydaje nam się, że wiemy wszystko w tym temacie, a życie i pierwsze tygodnie z dzieckiem wiele weryfikują. Na jakie trudności związane z karmieniem piersią powinna przygotować się młoda mama?
Trudności związane z karmieniem piersią
Kiedy na świecie pojawia się nasze tak bardzo wyczekiwane dziecko, wydaje nam się, że teraz już wszystko będzie idealnie. Niestety tak nie jest. Niezależnie od tego, czy to nasza pierwsza ciąża, czy malec ma już rodzeństwo, pojawienie się dziecka uświadamia nam jak niewiele wiemy o macierzyństwie. Za każdym razem. Jeśli przy pierwszej ciąży nie miałyśmy problemów z laktacją, nie oznacza to, że nie będziemy ich mieć przy kolejnych ciążach.
Istnieje ogromna rzesza zwolenników karmienia piersią i taka sama grupa, która rezygnuje z tego przywileju na rzecz mleka modyfikowanego. Jest to temat sporny również wśród pediatrów, umówmy się więc, że pozostawimy to jako indywidualny wybór. Prawdą jest jednak, że początki karmienia nie są łatwe przez co wiele mam zbyt wcześnie się poddaje.
– ilość mleka
Pierwsze wątpliwości pojawiają się zaraz po narodzinach dziecka. Czy mam wystarczająco pokarmu? Czy moje dziecko się najada? Płacz dziecka niekoniecznie musi oznaczać głód. Może być wiele innych przyczyn, jednak przystawione do piersi, odzyskuje poczucie bezpieczeństwa, a sam proces ssania piersi wpływa na nie uspokajająco. Pokarm w piersi mamy produkowany jest w tracie ssania, a właściwie ssanie piersi pobudza produkcję mleka. Jeśli wydaje nam się, że mamy niewiele pokarmu, warto masować piersi lub używać laktatora, w momencie, kiedy dziecko śpi lub np. zajmuje się nim opiekunka do dziecka. Swoją drogą elektryczny laktator to doskonały pomysł na prezent dla przyszłej mamy.
– bolące brodawki
Poza sporną kwestią dotyczącą ilości mleka, kolejnym problemem są bolące, pogryzione brodawki. Już w okresie ciąży warto pomyśleć o hartowaniu sutków, by przygotować je do trudnej roli, jaką jest bliskie spotkanie z dziąsełkami głodnego czy zdenerwowanego dziecka. Hartować sutki można np. przeznaczoną do tego szczoteczką do zębów, wykonując płynne ruchy włosiem w okolicy brodawek. Warto również zaopatrzyć się w maść przyspieszającą gojenie ran i uśmierzającą ból. Należy jednak pamiętać, by przed każdym karmieniem dokładnie usunąć maść z brodawki.
– dolegliwości dziecka wynikające z karmienia
Decydując się na karmienie piersią warto pamiętać, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia dziecka, by przestrzegać właściwej diety. Spożywane przez nas produkty mogą wywołać choroby skóry u dziecka (uczulenie itp.), ból brzuszka, wzdęcia. Dlatego też z niektórych produktów trzeba całkowicie zrezygnować, przynajmniej na jakiś czas. Kategorycznie niedozwolone jest spożywanie alkoholu nie tylko w trakcie trwania ciąży, ale również w okresie karmienia piersią. Podobnie jak palenie tytoniu. Choroba dziecka zawsze przekłada się na samopoczucie mamy, warto więc zadbać, by eliminować jak najwięcej przyczyn dolegliwości u malucha.
– miejsce karmienia
Wbrew pozorom to zagadnienie nie będzie dotyczyło publicznego karmienia piersią i kontrowersji związanych z tym tematem. Pokój dla niemowlaka w początkowym okresie jego życia to nie tylko pokój dziecka, ale również jego mamy. Dlatego powinien znajdować się w nim wygodny fotel do karmienia i niewielki stolik, na którym mama mogłaby postawić coś do picia, książkę lub telefon. Warto pamiętać, że w pierwszych tygodniach życia dziecka karmienie zajmuje ok. 40 minut i jest powtarzane co ok. 3 godziny. W związku z tym komfort mamy ma bardzo duże znaczenie.
– gadżety dla kobiet
Warto pomyśleć o udogodnieniach karmienia. Doskonały prezent na dzień matki może stanowić wspomniany już laktator elektryczny, biustonosz do karmienia, pojemniki do przechowywania mleka lub poduszka do karmienia. Młoda mama powinna się również zaopatrzyć we wkładki higieniczne, które niejednokrotnie okażą się zbawienne, zwłaszcza przy dużej ilości pokarmu.
– długość karmienia
To kolejna kwestia sporna, ponieważ wiele osób uważa, że dziecko należy karmić do 12 miesiąca życia. Inni uważają, że wprowadzenie stałych posiłków ok. 5 miesiąca życia to już odpowiedni moment, by zrezygnować z dokarmiania piersią. Są również zwolenniczki karmienia, które dokarmiają swoje pociechy (zwłaszcza nocą) nawet po 2 czy 3 roku życia.
– odstawianie od piersi
No cóż, do dobrego bardzo łatwo się przyzwyczaić. Odstawianie od piersi jest równie trudne i czasochłonne, jak odpieluchowanie dziecka. Wymaga cierpliwości i konsekwencji. Dziecko, nawet bardzo małe, jest w stanie więcej zrozumieć niż nam się wydaje. Najlepiej jest odstawiać dziecko stopniowo redukując liczbę karmień.
Oryginalny prezent mogą stanowić modne ubranka dla dzieci, ale praktyczny prezent to taki, który ułatwi macierzyństwo młodej mamie, a w pierwszych tygodniach życia dziecka to właśnie karmienie piersią spędza sen z powiem obojga.