Każda mama z sentymentem wspomina, jak aranżowała pokój dla niemowlaka, poczuła pierwsze ruchy dziecka, zamawiała modne ubranka dla dzieci, wspomina pierwsze karmienie piersią oraz to, że jeszcze całkiem niedawno zastanawiała się, jak odpieluchować dziecko. Oddanie dziecka do placówki przedszkolnej wiąże się z wieloma obawami i jednocześnie refleksją nad upływem czasu. Wierzymy, że powierzamy nasze dziecko zaufanym osobom. Ufamy ich doświadczeniu i pasji do wykonywanego zawodu. A co tak naprawdę wiemy o zawodzie przedszkolanki?
Przedszkolanka – charakterystyka zawodu
Przedszkolanka to osoba, której zadaniem jest zaplanowanie, organizacja oraz poprowadzenie zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym. Do jej głównych obowiązków należy: nauka piosenek, opowiadanie, czytanie bajek, organizowanie zajęć plastycznych. Dodatkowo uczy dzieci podstawowych umiejętności takich jak: znajomość kolorów, cyfr, liter, ćwiczenia gimnastyczne i ruchowe. Wspomaga również w wykonywaniu codziennych czynności od dbania o higienę, ubierania się po jedzenie. Dodatkowo jej obowiązkiem jest informowanie rodziców lub opiekunów o rozwoju dziecka. Najściślej ujmując przedszkolanka przygotowuje dziecko do dalszego rozwoju w szkole.
Przedszkolanka – wymagania
Choć zawód kojarzy się głównie z kobietami, nie ma żadnych formalnych przeciwwskazań, by pracowali w nim również mężczyźni. Nie ma także ograniczeń wiekowych. Natomiast warunkiem koniecznym jest posiadanie wykształcenia wyższego o kierunku: pedagogika, pedagogika wczesnoszkolna, pedagogika specjalna lub ewentualnie posiadanie wykształcenia jako nauczyciel z dodatkowym przeszkoleniem w kierunku pedagogiki wczesnoszkolnej. Mile widziane jest także doświadczenie w zawodzie lub zawodach związanych z pracą z dziećmi np. dyplomowana opiekunka do dziecka.
Jakie cechy powinna posiadać przedszkolanka?
Przedszkolanka powinna być odpowiedzialna, opiekuńcza, cierpliwa, opanowana, spostrzegawcza. Powinna mieć podzielną uwagę połączoną z umiejętnością koncentracji, powinna być wielozadaniowa, mieć dobrą pamięć oraz posiadać umiejętność szybkiego i łatwego porozumiewania się z dziećmi. Powinna wiedzieć, jak reagować na płacz dziecka, a także dostrzec choroby dziecka i umieć zainterweniować. Powinna również wiedzieć, jak rozwiązywać konflikty między dziećmi. Są to maluchy, które dopiero się uspołeczniają i uczą się życia pomiędzy rówieśnikami. Zdecydowanie łatwiej jest, gdy malec ma rodzeństwo w zbliżonym wieku i pokój dziecka jest wspólny z rodzeństwem.
Poza tym, przedszkolanka powinna mieć umiejętności wokalno-muzyczne, artystyczno-techniczne i bogatą wyobraźnię. Powinna także być sprawna fizycznie i psychicznie. Wady wymowy i słuchu uniemożliwiają podjęcie pracy w zawodzie przedszkolanki.
Rodzice mają obowiązek poinformować przedszkolankę o wszystkich dolegliwościach dziecka, czy występują choroby skóry u dziecka, alergie, czy ma uczulenie na jakieś produkty spożywcze itp.
Przedszkolanka – praca
Miejscem pracy przedszkolanki jest przedszkole. Przedszkolanka może pracować zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Ma również możliwość założenia własnego przedszkola. Zajęcia i zabawy odbywają się w salach przedszkolnych, sali gimnastycznej lub na powietrzu. Przedszkolanka pracuje samodzielnie lub w parze z drugą przedszkolanką (w zależności od liczby dzieci w danej grupie). Tygodniowy czas pracy w zawodzie przedszkolanki wynosi 22-25 godzin, co średnio daje ok. 5 godzin dziennie, z kolei w przedszkolach prywatnych jest to 8 godzin dziennie. Praca odbywa się w systemie zmianowym.
Zarobki na stanowisku przedszkolanki nie są zbyt wysokie. Pensja przedszkolanki kształtuje się od 1300 zł – 2200 zł. Na wyższe wynagrodzenie przedszkolanka może liczyć szukając pracy w przedszkolach prywatnych.
Przede wszystkim zawód przedszkolanki powinien być wykonywany z pasją. Podejmować się go powinny osoby, które mają dobry kontakt z dziećmi, kochają dzieci i mają w sobie dużo empatii i ciepła, które dziecko w mgnieniu oka jest w stanie wyczuć.