opiekunka do dziecka
fot. pixabay.com

Macierzyństwo to niezwykły i niepowtarzalny okres w życiu każdej kobiety.  Czas płynie nieubłaganie szybko, wciąż mamy w pamięci aranżowanie salonu, urządzanie pokoju dla niemowlaka, pierwsze karmienie piersią. Pamiętamy z jaką niecierpliwością i euforią przeglądałyśmy modne ubranka dla dzieci, nie mogąc doczekać się własnego. Macierzyństwo to okres, z którego chciałoby się zapamiętać każdą chwilę, nawet tę pełną przemęczenia, którą okraszał płacz dziecka. Jednak prędzej czy później każda mama musi podjąć decyzję o powrocie do pracy. Wówczas stajemy przed niezwykle trudną decyzją: jak wybrać odpowiednią opiekunkę do dziecka

Dobra niania to skarb, wie o tym każdy rodzić. Zadaniem opiekunki jest opieka nad dziećmi, wychowywanie ich, dbanie o ich bezpieczeństwo oraz prawidłowy rozwój. Opiekunka musi liczyć się z tym, że jest odpowiedzialna za zdrowie i wychowanie dziecka lub rodzeństwa pozostającego pod jej opieką. Musi również wiedzieć, jak się zachować w przypadku choroby dziecka.

Jakie cechy powinna posiadać opiekunka do dziecka?

Opiekunka do dziecka powinna być odpowiedzialna, godna zaufania, skoncentrowana, opanowana. Powinna zdawać sobie sprawę, że dzieci potrafią być nieprzewidywalne. Duże znaczenie ma również empatia, wychodzenie naprzeciw potrzebom dziecka. Musi być również kreatywna, potrafić zagospodarować dziecku czas tak, by się nie nudziło. Powinna wiedzieć, jak zmienić pokój dziecka w egzotyczną dżunglę lub bezkresne może pełne statków pirackich. Dobrze by było, gdyby swój zawód wykonywała z pasją.

Opiekunka do dziecka – wymagania

Opiekunka do dziecka lub opiekunka osób starszych to najczęściej pojawiające się ogłoszenia na forach internetowych i portalach pracy. Nic dziwnego. Teoretycznie zajęcie nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani ukończonych studiów. Doświadczenie pewnie każdy z nas posiada, bo kto nie musiał się zajmować młodszym rodzeństwem pod nieobecność rodziców?

Jednak to tylko teoria. Opiekunka do dziecka powinna mieć doświadczenie. Powinna mieć ukończone kursy specjalistyczne, powinna śledzić aktualne trendy, znać podstawy pedagogiki dziecięcej. Przecież opiekunka do dziecka to prawie przedszkolanka, z tą różnicą, że zajmuje się jednym lub dwojgiem dzieci, a nie całą grupą. Dyplomowana opiekunka może liczyć również na wyższe wynagrodzenie.

niania do dziecka
fot. pixabay.com

Mając odpowiednie kwalifikacje opiekunka do dziecka może starać się o prace nie tylko u prywatnych osób. Taka osoba może pracować również w żłobku lub jako pomoc w przedszkolu. Kwalifikacje można zdobyć dzięki szkoleniom zgodnym z programami zatwierdzonymi przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Gdzie szukać pracy jako opiekunka do dzieci?

Zgodnie z informacjami powyżej, wszystko zależy od wykształcenia opiekunki. Mając odpowiednie kwalifikacje można szukać pracy w żłobkach, przedszkolach, domach małego dziecka, klubach dziecięcych, domach matki i dziecka. Również wielu rodziców szuka opiekunki do codziennej lub okazjonalnej opieki nad dzieckiem. Poszukiwania te odbywają się zazwyczaj poprzez lokalne serwisy ogłoszeniowe lub szukając rekomendacji wśród rodziny i najbliższych.

Decydując się na opiekunkę do własnego dziecka należy rozważyć jeszcze zakres jej obowiązków. Warto podczas wywiadu z kandydatką na opiekunkę dowiedzieć się np. jakie ma metody na odpieluchowanie dziecka, jeśli akurat ten temat nas interesuje i dotyczy lub czy wiedzą, jak radzić sobie w przypadku choroby skóry u dziecka.

Opiekunka do dziecka – zarobki

Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń średnia zarobków opiekunki do dziecka wynosiła 2314 zł brutto. Wszystko uzależnione jest od stawek godzinowych i liczby godzin, które opiekunka musi przepracować miesięcznie. Stawki są zróżnicowane również w zależności od miast. I tak, średnie zarobki opiekunki do dziecka w Warszawie wynoszą ponad 2000 zł, z kolei w Białymstoku niewiele ponad 1300 zł.

Opiekunka to bardzo odpowiedzialny zawód. Ważne, żeby by decyzja o podjęciu się go była dokładnie przemyślana zarówno przez osobę, która chce pracować w zawodzie opiekunki, jak i osoby, które chcą powierzyć jej opiekę nad swoim dzieckiem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here