Narodziny dziecka zawsze wiążą się z diametralnymi zmianami w życiu całej rodziny, niezależnie od tego, czy jest to pierwsze, czy kolejne dziecko. Od pierwszych tygodni trwania ciąży wyobrażamy sobie, jak kupujemy modne ubranka dla dzieci, słyszymy w wyobraźni płacz dziecka i mocno je przytulamy, by przestało kwilić. Planujemy, wyobrażamy sobie, wyczekujemy.
Ciąża to również czas przygotowań. Jeśli mamy już dziecko, musimy przygotować je na to, że w domu pojawi się rodzeństwo. Zmienia się aranżacja salonu, sypialni i przede wszystkim najwięcej starań wkładamy w pokój dla niemowlaka, tak, by był funkcjonalny, a zarazem przytulny i wyjątkowy. Jeśli posiadamy dom skandynawski, również w stylu skandynawskim można urządzić pokój dziecka, bowiem nie bez powodu jest to bardzo popularny styl. Główną cechą tego stylu jest przestrzeń i światło, a więc wszystko to, co sprawia, że wnętrze jest praktyczne, wygodne i tworzy niepowtarzalne domowe klimaty.
Aranżując pokój dla niemowlaka należy pamiętać o jego komforcie i bezpieczeństwie. To największe priorytety. Należy pamiętać, że kolorystyka powinna być stonowana, wyciszająca. Dlatego warto pomyśleć o lekkich pastelowych kolorach, zwłaszcza jeśli chodzi o kolor ścian czy tapet. Wypełnienie pomieszczenia zabawkami, dodatkami i fotografiami sprawi, że pokój i tak będzie bardzo kolorowy. Zdecydowanie lepszym pomysłem od kolorowych tapet są naklejki ścienne, które bezproblemowo można odkleić, kiedy przyjdzie nam ochota na przearanżowanie wnętrza lub malec zacznie wykazywać zainteresowanie postaciami z bajek.
Malowanie i ewentualne tapetowanie powinno odbyć się odpowiednio wcześniej przed narodzinami dziecka, by z pomieszczenia całkowicie zdążył się ulotnić nieprzyjemny zapach farby. Warto również od razu pomyśleć o przymocowaniu mebli do ścian, ponieważ w momencie, gdy dziecko zacznie raczkować, a to zaledwie kilka miesięcy po jego narodzinach, będzie szukało oparcia w otaczających go przedmiotach i mogłoby przewrócić mebel na siebie.
Co powinno się znajdować w pokoju niemowlaka?
Pomijając tak ważne akcesoria dziecięce jak łóżeczko czy przewijak, w pokoju niemowlaka powinien znajdować się jeszcze wygodny fotel, który ułatwi świeżo upieczonej mamie karmienie piersią oraz będzie miejscem, w którym mama będzie mogła uspokajać płacz dziecka, wyciszać je i spędzać z nim tak ważne dla obojga chwile we dwoje, zwłaszcza jeśli niemowlę ma rodzeństwo. Karmiąca mama powinna mieć zapewnioną komfortową pozycję, a w tym pomóc może stołek pod nogi i kilka jaśków pod plecy i łokcie, ewentualnie specjalna poduszka do karmienia.
Choroba dziecka, ząbkowanie czy zwykły katar sprawiają, że mama czuwa przy niemowlaku niemalże całkowicie rezygnując ze snu. Warto więc pamiętać, że pokój dziecka powinien znajdować się blisko sypialni, tak, by mama mogła czuwać, a jednocześnie pozwolić sobie na odrobinę snu. Można również zainwestować w łóżeczko na kółkach. Wówczas w trakcie choroby dziecko nie odzwyczai się od swojego miejsca snu, a ustawione w sypialni sprawi, że mama będzie trzymać pieczę nad niemowlakiem przez cały czas. Dobrym rozwiązaniem jest również elektroniczna niania, która stanowi oryginalny prezent, ale bardzo praktyczny, który przydaje się zwłaszcza w dużym lub piętrowym domu.
Należy pamiętać, by zadbać również o odpowiednie zabezpieczenie okien, tak, by dziecko, nawet kilkuletnie, nie potrafiło samo go otworzyć. Niewielki wydatek może zapobiec prawdziwej tragedii.
Kolejnym ważnym aspektem, o którym nie możemy zapomnieć jest kwestia dotycząca posiadania w domu zwierzaków. Pokój dla dziecka powinien być miejscem, do którego pies ani kot nie powinien wchodzić przed narodzinami malca i przez kilka tygodni po jego narodzinach. Unosząca się sierść może powodować choroby skóry u dziecka, alergie itp.
Narodziny dziecka to wyjątkowy i niepowtarzalny czas, ale również pełen wątpliwości, zmęczenia i strachu. Warto zadbać o udogodnienia, które wpłyną na komfort zarówno mamy, jak i dziecka. Nim się obejrzymy, będziemy zastanawiać się, jak odpieluchować dziecko, będzie nam potrzebna opiekunka do dziecka, a chwilę potem to przedszkolanka przejmie obowiązki wpływania na rozwój naszej pociechy.