rodzeństwo
fot. pixabay.com

Pojawienie się na świecie kolejnego dziecka powoduje zmiany w życiu całej rodziny, choć tak naprawdę najwięcej zmian zajdzie w życiu starszego rodzeństwa. Przede wszystkim będzie musiało się zmierzyć z emocjami, których nie zna i nie rozumie. Będzie to zazdrość, uczucie odtrącenia, ale także pozytywne emocje takie jak miłość braterska lub siostrzana i poczucie odpowiedzialności za najmłodszego członka rodziny. 

Ważne, by już w okresie ciąży starsze rodzeństwo mogło towarzyszyć w przygotowaniach do narodzin dziecka. Może pomagać aranżując pokój dla niemowlaka czy wybierając modne ubranka dla dzieci. Należy dużo z nim rozmawiać i tłumaczyć, jak bardzo zmieni się dotychczasowe życie i jak dużo uwagi będzie wymagał nowy członek rodziny. Rodzeństwo musi być przygotowane na płacz dzieckakarmienie piersią czy konieczność cichego zachowania, kiedy niemowlak będzie spał. Musi również wiedzieć, że jest tak samo mocno kochane jak bobas, który przez pewien czas będzie wymagał więcej uwagi.

Jaka jest najlepsza różnica wieku między rodzeństwem?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zarówno w przypadku dużej różnicy wieku jest wiele zalet i wad, jak i w przypadku niewielkiej różnicy wieku. Jeśli różnica wieku między dziećmi jest niewielka dzieci praktycznie wychowują się razem, pozwala to zaoszczędzić wielu wydatków, a rodzice sprawnie przechodzą przez etap wychodzenia z pieluch. Niestety opieka nad dwójką absorbujących dzieci bywa wyczerpująca, zwłaszcza kiedy pojawi się choroba dziecka, można być pewnym, że za chwilę rozchoruje się drugie. Mama może czuć się jak przedszkolanka, ale na pewno pełna dumy. Zaletą posiadania dzieci w zbliżonym wieku jest możliwość skorzystania z pomocy opiekunki do dzieci, która zajmie się od razu dwójką pociech oraz to, że pokój dziecka może być zaaranżowany dla dwójki malców, które chętnie będą spędzać wspólnie czas na zabawach, nauce i wieczornym zasypianiu.

różnica wieku
fot. pixabay.com

W przypadku dużej różnicy wieku między rodzeństwem, mama może liczyć na duże wsparcie ze strony starszego brata lub siostry, choć należy pamiętać, że żadne dziecko nie jest gotowe, by zostać rodzicem, dlatego nie można zrzucać na niego większości obowiązków. Przy dużej różnicy wieku między rodzeństwem możemy już nie pamiętać, jak odpieluchować dziecko lub jak leczyć choroby skóry u dziecka?

Kiedy czas pomyśleć o rodzeństwie?

Większość rodziców przyznaje, że najbardziej optymalna różnica wieku między dziećmi to 2-4 lata. Choć tak naprawdę to bardzo indywidualna kwestia, która powinna być rozpatrzona przez rodziców, a nie wyczytana ze stron internetowych. To rodzice najlepiej wiedzą, czy ich dziecko nie jest aż tak absorbujące, że z decyzją o kolejnym dziecku najlepiej będzie się wstrzymać. To również rodzice wiedzą najlepiej, jakie mają warunki mieszkaniowe i czy mogą sobie pozwolić na dwoje dzieci w zbliżonym wieku, które mogą dzielić jeden pokój, czy na nastolatka i bobasa, przy czym każde z nich będzie miało dla siebie osobne pomieszczenie.

Relacje między dziećmi zależą od tego, jaka jest między nimi różnica wieku. Jednak największy wpływ na budowanie relacji pomiędzy rodzeństwem mają rodzice. To rodzice muszą nauczyć dzieci wzajemnego szacunku, zaufania i akceptacji. Nie powinni również wzbudzać między dziećmi niezdrowej rywalizacji, faworyzować jednego z dzieci ani nie porównywać ich wzajemnie, po to by skrytykować słabsze czy niegrzeczniejsze. Rodzice powinni zaakceptować odmienność dzieci, ich mocne i słabe strony oraz uwzględnić potrzebę autonomii i decydowania. W momencie, kiedy sami to zrozumieją powinni przekazać tę wiedzę swoim dzieciom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here