Ciąża to bardzo wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Oczekujemy na przyjście na świat naszej pociechy. Zwykle czekamy w ogromnym napięciu, w ogromnym podekscytowaniu. To dobrze. W końcu niemowlak to niezwykła zmiana w życiu, przede wszystkim wtedy, gdy jest to pierwsze dziecko. Niezależnie jednak od tego, które to jest dziecko, dla organizmu kobiety jest to oprócz cudownego przeżycia również ogromny wysiłek i ogromne obciążenie. I z tego powodu, w tym czasie, kobieta musi dbać o siebie szczególnie starannie. Może nawet zgłębiać sekrety urody Koreanek.
Wpływ ciąży na organizm kobiety
Ciąża jest wysiłkiem dla organizmu kobiety – dla procesów życiowych oraz skóry. Od środka, jest to ogromne obciążenie dla procesów biologicznych. I z tego powodu właśnie tak istotne jest, by w tym czasie dobrze się odżywiać, stosować odpowiednią dietę oraz właściwie zadbać o zdrowie, ale też umieć zadbać o siebie. Ważne tu jest również, by dostarczyć odpowiednią dawkę witamin i minerałów, ponieważ pomagają one nie tylko w utrzymaniu ciąży, ale również wspomogą utrzymanie dobrej kondycji zdrowotnej kobiety.
Oczywiste jest, że w okresie ciąży kobieta musi zrezygnować z solarium. Najlepiej, jeśli również zrezygnuje z farbowania włosów i wszystkich zabiegów, które mogą mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży. Jeśli kobieta ma długie włosy, powinna już w ciąży o nie zadbać, ponieważ może być pewna, że po porodzie zaczną jej wypadać ze wzmożoną intensywnością, będą się rozdwajać i utracą blask.
Jeśli kobieta miała anemię w ciąży i musiała przyjmować żelazo, musi liczyć się z tym, że również jej zęby mogą ucierpieć. Żelazo powoduje ciemnienie szkliwa, niewykluczone więc, że przyda się również wybielanie zębów.
Pielęgnacja ciała w okresie ciąży
W czasie ciąży właściwej pielęgnacji wymaga także skóra kobiety. Rozrastający się brzuch powoduje duże napięcie skóry, która jest bardzo rozciągnięta i napięta. Jeżeli nie zadbamy właściwie w tym okresie o siebie, po ciąży możemy mieć znaczne trudności w tym, by wrócić do normalnego wyglądu oraz nie borykać się z problemami skóry po ciąży.
Jakie zagrożenia są związane z naciągniętą skórą? Najczęstsze są rozstępy. Jeżeli naskórek w krótkim czasie rozciąga pojawiają się specyficzne kreseczki kolagenowe, które nazywamy rozstępami. Wyglądają one jak zadarcie w pończochach. Rozstępy są bardzo nieestetyczne, a ich likwidowanie jest naprawdę kłopotliwe. Aby udało się je w ogóle usunąć trzeba bardzo wiele czasu.
Następnym istotnym zagrożeniem jest utrata sprężystości oraz jędrności skóry. Gdy będzie ona rozciągnięta oraz wsparta na większym brzuchu to brak sprężystości nie będzie rzucał się w oczy, ale jak tylko brzuch zacznie wchłaniać się po urodzeniu dziecka stanie się to bardzo wyraźne.
Jak wrócić po ciąży do formy?
Co więc trzeba zrobić, by tego uniknąć? Już w czasie ciąży należy dbać o skórę na brzuchu, by zapobiec tego typu zjawiskom. W sprzedaży można znaleźć odpowiednie preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży, które pozwalają uniknąć rozstępów i zapobiec utracie jędrności skóry po porodzie.
Aby jednak zachować piękny wygląd skóry po ciąży, kurację musimy rozpocząć już w pierwszych tygodniach ciąży. Wrażliwa skóra ciążowego brzucha jest bardzo podatna, chodzi więc o to, żeby kolagen był produkowany w momencie, kiedy skóra jest najbardziej intensywnie eksploatowana.
Smarowanie skóry brzucha preparatem przeciwko rozstępom sprawia, iż jest ona jednocześnie masowana, a to z kolei przesądza o tym, że cały czas zachowuje ona swoją sprężystość. Masaże są dla takiej skóry bardzo wskazane. Zwłaszcza masaż antycellulitowy.
Z podobnymi objawami, jak po porodzie możemy zetknąć się, kiedy decydujemy się na odchudzanie. Jeśli stosujemy wyłącznie dietę, bez aktywności fizycznej, która pomoże skórze nabrać jędrności, musimy liczyć się z tym, że niektóre partie ciała będą pokryte obwiśniętą, nieestetycznie wyglądającą skórą.
Podsumowanie
Dzięki pobudzaniu skóry do produkowania kolagenu pomagamy sobie zapobiec rozstępom, które pojawiają się, gdy naskórek jest zaskoczony niespodziewanym rozciąganiem. Smarowanie i ujędrnianie ją nieco na to przygotowuje.
Warto pielęgnować naszą skórę podczas ciąży. O wiele trudniej jest pozbyć się rozstępów i wiotkiej skóry niż zapobiec jej powstaniu, należy o tym pamiętać od pierwszych tygodni ciąży.