długie włosy
fot. pixabay.com

Długie włosy do dziś uchodzą za symbol kobiecości. Jednak kobiecość można współcześnie podkreślać za pomocą różnego rodzaju sposobów i za pomocą różnorakich sztuczek. Mimo to długie włosy są czymś szczególnym, to coś naprawdę niepowtarzalnego. Warto sobie uświadomić, że dłuższe włosy to dużo więcej pracy i wiele zabiegów pielęgnacyjnych, których na przykład nie wymagają krótkie włosy. Ale jeśli chcemy ładnie wyglądać, chce się mieć zadbane i długie włosy, z których można wyczarować wiele fryzur należy się trochę postarać i przeznaczyć swój czas na ich pielęgnację. Warto więc poznać tajniki, jak dbać o włosy

Jak dbać o długie włosy?

Na początek należy sobie uświadomić, że długie włosy mają raczej inne potrzeby niż krótka fryzura i wymagają innej pielęgnacji. Musimy wiedzieć, że są one dużo bardziej obciążone. Długie włosy to znaczny ciężar, który jest obciążeniem dla skóry głowy. Jednocześnie, końcówki mogą być są przesuszone chociażby dlatego, że składniki budulcowe muszą przebyć dużo dłuższą drogę niż w przypadku krótkiej fryzury i dlatego końcówki mogą nie być dobrze odżywione.

Ponadto, sięgające np. do pasa pukle zwykle są spinane. Miejsce, w którym ściągane są spinką jest bardzo narażone na poważne uszkodzenia mechaniczne. To także odbija się na ogólnym stanie całych włosów. I z tego powodu trzeba poświęcić sporo uwagi, aby o długie włosy zadbać.

Co niszczy włosy?

Na stan naszych włosów wpływa częstotliwość koloryzacji i jakość farby, warunki atmosferyczne (promienie słoneczne, mróz), zabiegi kosmetyczne (suszenie zbyt gorącym nawiewem, prostowanie, trwała), solarium, używanie niewłaściwej szczotki do czesania. Bardzo osłabiająca włosy jest również ciąża, okazuje się, że nie tylko brzuch w ciąży ulega bardzo trudnym zmianom, z którymi musi radzić sobie jeszcze przez wiele tygodni po porodzie. Podobnie mają włosy, które nadmiernie wypadają, rozdwajają się, łamią, są pozbawione blasku i przede wszystkim niezbędnych składników odżywczych, które należy uzupełnić suplementacją lub właściwą pielęgnacją.

Zadbanie o siebie powinno być zgodne z dbaniem o zdrowie, ponieważ wiele zabiegów ma działanie albo doraźne, albo wpływające wyłącznie na wygląd, a niosące za sobą negatywne konsekwencje zdrowotne. Przykładem może być na przykład trwała ondulacja, która bardzo niszczy włosy. Podobne działanie ma np. wybielanie zębów metodami niszczącymi szkliwo.

jak dbać o długie włosy
fot. pixabay.com

Pielęgnacja długich włosów – mycie

Ważne jest właściwe mycie włosów. Włosy należy myć regularnie, lecz lepiej nie każdego dnia. Szampon, który wybieramy powinien być przeznaczony do odcienia włosów, rodzaju skóry głowy oraz porowatości włosów. Czy są to włosy ciemne czy jasne, to powinno mieć wpływ na wybór odpowiedniego szamponu.

Dbanie o siebie i o włosy uzależnione jest od rodzaju naszej skóry i od tego, czy nasze włosy przetłuszczają się czy mają tendencję do przesuszania. To właśnie zależne jest od skóry na głowie. Jeżeli wydziela ona więcej łoju, to całe pukle się szybko przetłuszczą. Tu, specjalnym przypadkiem jest także sytuacja, gdy mamy łupież, to też jest czynnikiem zaważającym w wyborze właściwego kosmetyku. Warto także zwracać uwagę czy szampon jest przeznaczony do długich włosów. Czasami pojawiają się takie dedykowane kosmetyki.

Długie włosy a odpowiednie kosmetyki

Drugim bardzo istotnym czynnikiem jest stosowanie dobrych kosmetyków po myciu włosów. Na czym polega ich specyfika i czego po tego rodzaju preparatach można się spodziewać? Po pierwsze, ich zadanie polega na dalszym wzmacnianiu pukli. To one odżywiają włosy, osłaniają je przed negatywnym działaniem promieni słonecznych.

Preparaty odżywcze wzmacniają włosy, dostarczają im składników odżywczych, dodają im witalności. Dodają one długim puklom sił a także niwelują negatywne objawy jak łupież, łamliwość. Oczywiście, istotne, żeby odżywka była dobrze dopasowana do rodzaju włosów i skóry głowy. W przeciwnym razie nie da ona dobrych efektów. Skóra wrażliwa wymaga specjalnej opieki i wiele drogeryjnych kosmetyków może im szkodzić. Często z kolei sprawdzają się koreańskie kosmetyki, które mają łagodniejszy skład. Nie powinien więc dziwić sekret urody Koreanek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here