jak dbać o włosy
fot. pixabay.com

Wydawać by się mogło, że pielęgnacja włosów nie jest nazbyt skomplikowana i że ogranicza się do umycia włosów szamponem, uczesania i ewentualnie ułożenia ich. Oczywiście taka forma higieny i pielęgnacji jest dopuszczalna, jeśli jednak zależy nam na zdrowych, odżywionych i pięknych włosach, musimy poświęcić im nieco więcej uwagi. Szczególnej uwagi wymagają zwłaszcza długie włosy, choć mówi się, że to kręcone włosy są najbardziej problematyczne. 

Podstawy pielęgnacji włosów

Podstawą pielęgnacji włosów jest sprawdzenie ich porowatości. Porowatość można sprawdzić poprzez wykonanie prostego testu. Wystarczy do szklanki z ciepłą wodą wrzucić jeden swój włos i odczekać ok 10 minut. Po upływie tego czasu należy sprawdzić na jakiej wysokości jest włos. Jeśli opadł na dno, oznacza to, że włosy są wysokoporowate i wymagają szczególnie intensywnej pielęgnacji. Jeśli włos pływa mniej więcej pośrodku szklanki, wówczas mamy do czynienia z włosami średnioporowatymi, a jeżeli utrzymuje się na powierzchni wody, włosy należą do niskoporowatych i w związku z tym są najzdrowsze i najmniej zniszczone.

Kiedy już wiemy jaką mamy porowatość włosów możemy dobrać do niej odpowiednie kosmetyki. W wielu drogeriach kosmetycznych można znaleźć podział kosmetyków do włosów według ich porowatości. Znajdziemy tam szampony, maski, odżywki itd.

Błędny w pielęgnacji włosów

  • olejowanie włosów – to jeden z najpopularniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który ma zbawienny wpływ na włosy. Polega na nałożeniu na włosy oleju, który je nawilża i odżywia. Błędem jest nałożenie jakiegokolwiek oleju, bez wcześniejszego sprawdzenia porowatości włosów i dobraniu im właściwego oleju.
  • gorąca temperatura – bardzo osłabia włosy i niszczy je. Włosy powinny być myte w letniej wodzie, suszone średnim lub chłodnym nawiewem. Stosowanie prostownicy jest niedopuszczalne w przypadku świadomej pielęgnacji włosów i dążenia do uzyskania zdrowych, lśniących włosów.
  • rozczesywanie na sucho – włosy powinny być rozczesywane od razu po myciu i nałożeniu odżywki. Wówczas możemy mieć pewność, że gładko się rozczeszą i nie będą przez nas uszkodzone. Ciągnięcie włosów szczotką, szarpanie ich i różnego rodzaju próby rozplątania uszkadzają je i niszczą.

Włosy powinny być pod przykryciem, jeśli mają być narażanie na promienie słoneczne lub solariumDbanie o zdrowie włosów powinno być dla nas priorytetem, jeśli chcemy uzyskać zadowalający efekt. Powinniśmy również zrezygnować z zabiegów takich jak trwała ondulacja, koloryzacja farbami zawierającymi w składzie amoniak.

Wrażliwa skóra głowy również powinna być odpowiednio pielęgnowana. Przede wszystkim różnego rodzaju maski czy odżywki powinny być nakładane na włosy z ich długości, a nie na skórę głowy. Takie zabiegi mogłyby powodować łupież, swędzenie itp. Jeśli chcemy pobudzić krążenie skóry głowy warto wykonać naturalny peeling i do szamponu dodać odrobinę cukru, a potem masować skórę głowy. Pomoże to również usunąć martwy naskórek.

Pielęgnacja a rodzaj włosów

Pielęgnacja włosów uzależniona jest nie tylko od porowatości, ale także od koloru czy ich rodzaju. Coraz więcej marek tworzy kosmetyki dedykowane np. jasnym bądź ciemnym włosom. Można znaleźć również całą serię kosmetyków do włosów kręconych, a jak wiadomo uchodzą one za najbardziej problematyczne. Istnieje również wiele kosmetyków azjatyckich, jeśli więc chcemy poznać sekret urody Koreanek, warto przyjrzeć się bliżej produktom.

Dbanie o siebie może przynieść oczekiwane rezultaty tylko wówczas, gdy jest to świadoma pielęgnacja. Zanim więc wypróbujemy na własnej skórze jakąkolwiek metodę, warto najpierw dowiedzieć się, czy na pewno jest przeznaczona właśnie dla nas. Odpowiednio zadbać o siebie możemy dopiero wówczas, gdy stosowane przez nas metody nie wywołują żadnych negatywnych skutków. Warto również pamiętać, że nie zawsze metoda, która sprawdziła się np. w przypadku naszej przyjaciółki, u nas odniesie podobny efekt. Nic bardziej mylnego. Dlatego jeśli decydujemy się na wybielanie zębów, oczyszczanie organizmu, czy chcemy odchudzić brzuch po ciąży, a naszym jedynym źródłem wiedzy jest internet, warto podchodzić do tego bardzo ostrożnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here