oczyszczanie organizmu
fot. pixabay.com

Toksyny zagrażają naszemu życiu w ciągu całej naszej egzystencji na ziemi. Nasz organizm pochłania różne szkodliwe substancje, które niekiedy odkładają się w różnych jego miejscach (nerki, jelita, wątroba) – w rezultacie człowiek jest chodzącą bombą, której grozić może bardzo wiele. Wystarczy przecież, że trucizn będzie zbyt dużo i nasz organizm po prostu sobie z nimi nie poradzi. Powinniśmy więc dbać o to, by chronić swoje ciało przed negatywnymi substancjami i śmieciami, które się w nim składują. Aby to uczynić, warto dowiedzieć się, jak oczyścić organizm z toksyn – jedynie wtedy będziemy pewni, że nasz organizm w pełni sprawnie funkcjonuje i nic mu nie szkodzi.  

By mieć pewność, że oczyszczanie organizmu przebiega skutecznie i bezpiecznie dla naszego organizmu, należy stosować wyłącznie sprawdzone metody, które dadzą widoczne efekty i nie wywołają negatywnych skutków. Warto więc, by to dietetyk doradził nam jaka forma detoksykacji jest najlepsza np. dieta oczyszczająca.

Kiedy warto pomyśleć o oczyszczeniu organizmu?

Zazwyczaj to sam organizm informuje nas o jego niewłaściwym funkcjonowaniu. Odczytywanie symptomów i wyciąganie właściwych wniosków pozwoli zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Jeśli na twarzy pojawiają się krosty, szukamy pomysłów, jak pozbyć się trądziku, jeśli chcemy pozbyć się cellulitu – stosujemy na przykład masaż antycellulitowy. Jeśli więc odczuwamy objawy sugerujące, że nasz organizm wymaga detoksykacji, należy ją wykonać.

Takimi symptomami są: nadmierna senność, zmęczenie, spowolniona przemiana materii, bóle głowy, przybieranie na wadze, problemy z koncentracją, osłabiona kondycja i aktywność fizyczna. Przeprowadzenie detoksykacji może poprawić samopoczucie, zmniejszyć cellulit, wzmocnić włosy i paznokcie, wspomóc metabolizm, poprawić samopoczucie oraz nadać blasku cerze. Również dobry wpływ ma detoksykacja organizmu na odchudzanie, np. stosując odpowiednie zioła na odchudzanie można nie tylko wspomóc trawienie, ale również oczyścić organizm z toksyn, wówczas zapewniamy sobie i detoks, i odchudzanie.

oczyszczanie organizmu domowymi sposobami
fot. pixabay,com

Sposoby na domowy detoks

  • detoks sokowy – polega na zastąpieniu wszystkich pięciu posiłków piciem niesłodzonych soków warzywnych i owocowych. Detoks nie tylko oczyszcza organizm, ale jest również ogromną bombą witaminową.
  • detoks jaglany – oczyści organizm z toksyn, zmniejszy jego zakwaszenie i odżywi go. Detoks jaglany trwa 12 dni. Przez pierwsze kilka dni spożywa się wyłącznie zupę jaglaną, zaś w kolejne dni wolno na nieco większą dowolność – kaszę należy spożywać z owocami lub warzywami.
  • detoks warzywny lub owocowo-warzywny – ten detoks może trwać od tygodnia do nawet sześciu tygodni. Podczas trwania tego detoksu spożywamy lekkie zupy takie jak krupnik czy barszcz przygotowywany na zakwasie. Warzywa i owoce należy spożywać w postaci surowej, gotowanej, pieczonej, duszonej oraz w formie koktajli, soków i kiszonek. Istotnym elementem detoksu warzywnego jest codzienne picie dużej ilości wody, a także jedzenie kiszonek (ogórki kiszone, kapusta kiszona) i czosnku. Najpopularniejszą polską propagatorką tego rodzaju oczyszczania jest dr n.med. Ewa Dąbrowska.

Możemy również na co dzień dbać o regularne oczyszczanie organizmu. W tym celu należy wypijać minimum dwa litry wody mineralnej dziennie. Wprowadzić do diety więcej owoców, warzyw, zup, sałatek, kaszy, pić herbatki ziołowe, soki z owoców i warzyw czy koktajle. Produktami wspomagającymi oczyszczanie organizmu są: owoc granatu, rukola, żurawina, woda, kasza jaglana, seler, herbata z pokrzywy, czosnek, algi, cytryna, jabłka, trawa pszeniczna, buraki, zielona herbata.

Regeneracja organizmu człowieka to bardzo delikatna kwestia, dlatego warto się do niej przyłożyć, żeby wykonać ją jak najlepiej i jak najskuteczniej, ale przede wszystkim metodami bezpiecznymi dla zdrowia. Niektóre metody mogą wydawać się dość niebezpieczne, więc warto korzystać tylko z takich, których się nie boimy i które dają nam spokój psychiczny. Jeśli jednak chcemy podjąć się bardziej zaawansowanych metod oczyszczania organizmu, należy skorzystać z pomocy specjalisty. W wielu jednak przypadkach odtruwanie organizmu z toksyn nie wymaga specjalistycznych metod, a wystarczą te domowe. Dlatego właśnie powinno się tym zainteresować – dla własnego dobra.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here