zmęczenie
fot. pixabay.com

Żyjemy w ciągłym biegu otoczeni tysiącem zewsząd atakujących nas bodźców, nic więc dziwnego, że towarzyszy nam bezustanne uczucie zmęczenia. Czasami powoduje go brak odpowiedniej higieny snu, a czasami zmęczenie ma podłoże chorobowe. Najważniejsze jest, by wsłuchiwać się w organizm i umieć odczytywać sygnały, które nam wysyła. 

Oczyszczanie organizmu na zmęczenie

Niekiedy za zmęczenie odpowiedzialna jest zła pogodna, kiepski nastrój czy zbyt mała ilość snu. A czasami organizm sygnalizuje nam, że potrzebna jest nam dieta oczyszczająca. Kiedy w organizmie zlegają złogi toksyn, które utrudniają pracę najważniejszych organów takich jak żołądek, wątroba czy nerki, ich wydajność spada. Wówczas pojawiają się takie objawy jak nadmierna senność, zmęczenie, bóle głowy, spowolniony metabolizm, problemy z koncentracją, wzrost wagi, trądzik, cellulit, brak ochoty na aktywność fizyczną.

Wówczas powinniśmy zastanowić się, jak oczyścić organizm z toksyn i przywrócić mu prawidłowe funkcjonowanie. Zastosować można zioła na odchudzanie, które nie tylko pomogą zredukować wagę, ale również w naturalny i bezpieczny dla organizmu sposób wspomogą procesy trawienne, przyspieszą przemianę materii i wyeliminują zalegające w organizmie toksyny. Oczyszczenie organizmu, nawet jeśli toksyny nie są główną przyczyną zmęczenia, przyniosą mu wiele korzyści, w tym poprawę samopoczucia. Warto również pamiętać, że bardzo dobrze wpływa detoksykacja organizmu na odchudzanie, a także odchudzanie nie może obyć się bez oczyszczenia organizmu z toksyn. Najlepiej jednak udać się po poradę do dietetyka.

co na zmęczenie
fot. pixabay.com

Naturalne sposoby na zmęczenie

  • sen – co cóż, jeśli nasz organizm sygnalizuje, że jest zmęczony, należy zapewnić mu odpoczynek. Sen to doskonałe lekarstwo nie tylko na zmęczenie, ale praktycznie na każdą dolegliwość. Należy pamiętać o higienie snu. Pomieszczenie powinno być wywietrzone i wszelkie bodźce zakłócające jakość snu wyeliminowane (telewizor, radio, telefon). W pomieszczeniu powinna panować optymalna temperatura 19-20 stopni Celsjusza. Powinna być również właściwa wilgotność powierza. Te parametry można kontrolować niewielkim i niedrogim urządzeniem umieszczonym w pokoju. Mówi się, że optymalna długość nieprzerwanego snu powinna wynosić 7-8 godzin, choć wiele zależy od indywidualnych predyspozycji.
  • naturalne leki na zmęczenie – znów z pomocą przychodzą zioła. Tym razem z pomocą przychodzą preparaty, które wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, wzmacniają organizm, zwiększają wydolność oraz przyspieszają regenerację organizmu. Najczęściej polecanym lekiem na zmęczenie jest lecytyna oraz witaminy z grupy B.
  • aktywność fizyczna – choć ciężko w to uwierzyć, czasami zmęczenie spowodowane jest niską aktywnością fizyczną. Brak energii może być wynikiem niskiej wydolności organizmu, stresu lub wyczerpania psychicznego. Tu z pomocą przychodzi aktywność fizyczna. Uprawianie sportu, który lubimy lub chcemy polubić, za sprawą uwalniających się endorfin, czyli tzn. hormonu szczęścia wpłynie korzystanie na nasze samopoczucie.
  • work-life-balance – pogodzenie życia zawodowego z prywatnym jest niezwykle trudną sprawą. Work-life-balance to znalezienie równowagi pomiędzy pracą a domem. To właśnie ta równowaga może sprawić, że uda nam się uporać ze stresem i zmęczeniem, który mu towarzyszy.

Inaczej odczuwane jest zmęczenie po wysiłku fizycznym, treningu czy jakiejkolwiek aktywności fizycznej, a inaczej zmęczenie, które nas przytłacza, odbiera motywację i chęć działania. Uczucie przytłoczenia, wrażenie, że nie jesteśmy w stanie wstać z łóżka i wykonać codziennych czynności, może być również objawem depresji, której nie należy bagatelizować.

Jeśli stan utrzymuje się pomimo prób zwalczenia go, należy skonsultować się z lekarzem. Tylko właściwy przebieg leczenia może zapewnić powrót dobrego samopoczucia i chęci do działania. Należy pamiętać, że depresja jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie i tylko specjalistyczna pomoc jest w stanie zapewnić poprawę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here