fot. pixabay.com

Wykonywanie zawodu dietetyka wymaga orientacji w branży żywieniowej, zwłaszcza pod kątem medycznym. Zanim podejmie się decyzję, że w przyszłości chce się zostać dietetykiem, należy wiedzieć, że zawód ten w głównej mierze wiąże się z medycyną, a więc z biologią, chemią czy fizyką. Zawód dietetyka można uzyskać zarówno w szkołach państwowych, jak i prywatnych i dopiero po ich ukończeniu z tytułem magistra można podjąć pracę. Należy oczywiście po drodze przejść wiele praktyk i staży w szpitalach czy prywatnych klinikach zajmujących się profesjonalnym doradztwem w kwestii żywienia. 

Praca dietetyka – charakterystyka

Osoba na stanowisku dietetyka najogólniej rzecz ujmując zajmuje się układaniem jadłospisu pod konkretnego pacjenta z uwzględnieniem jego dolegliwości i problemu, z którym się pojawił. Wszystko po to, by mu pomóc a nie zaszkodzić.

Najczęściej z wizytą u dietetyka kojarzy się odchudzanie, prawda jednak jest taka, że z jego pomocy korzystają nie tylko osoby z nadwagą, ale również te, które mają różnego rodzaju problemy zdrowotne, wymagające zmiany nawyków żywieniowych, dotknięte chorobami przewodu pokarmowego i nie tylko, te, które chcą wyeliminować i zwalczyć błędy żywieniowe, oraz osoby, którym potrzebne jest oczyszczanie organizmu.

W tym ostatnim przypadku pomóc mogą również zioła na odchudzanie, które za sprawą swoich właściwości przyspieszają metabolizm, wspomagają trawienie oraz pozbywają się z organizmu zalegających w nim toksyn. Jeśli jednak uważamy, że przyda nam się konkretna dieta oczyszczająca lub każda inna dieta (np. bezglutenowa) wówczas z pomocą przyjdzie właśnie dietetyk. Warto jednak, by również i detoksykacja organizmu przebiegała pod okiem specjalisty, bowiem w sieci można znaleźć wiele porad, jak oczyścić organizm z toksyn, jednak nie wszystkie z nich są skuteczne i bezpieczne dla organizmu.

dietetyk praca
fot. pixabay.com

Na czym polega praca dietetyka?

Dietetyk pomaga nie tylko schudnąć, ale także wyleczyć się z różnych chorób za pomocą zdrowej diety i zdrowych nawyków żywieniowych (jedzenie określonej liczby posiłków i o stałych porach, picie dużej ilości wody). Wiele osób nie ma nawet świadomości, jak zwalczyć błędy żywieniowe, a co gorsze nie zdaje sobie nawet sprawy, że takie popełnia. Rolą dietetyka jest uświadomienie, wskazanie właściwej drogi i pomoc w podążaniu nią.

Pracujący w szpitalu dietetyk układa specjalne menu dla wszystkich pacjentów i dba o to, by zapewnić im prawidłową i możliwie najszybszą rekonwalescencję. Z kolei w prywatnym gabinecie dietetyk doradza osobom, którym zależy na zdrowym i skutecznym zrzuceniu nadprogramowych kilogramów, a także osobom dotkniętych chorobami metabolicznymi i ściśle związanymi z żywieniem i układem pokarmowym.

Dietetyk musi posiadać ogromną wiedzę z zakresu żywienia i funkcjonowania organizmu ludzkiego. Musi także mieć odpowiednie podejście do pacjentów, wzbudzać sympatię i zaufanie, a przede wszystkim powinien być przykładem do naśladowania, stosując zdrowy tryb życia.

Dietetyk – ścieżka kariery

Dietetyk musi mieć ukończone studia o specjalizacji dietetyka. Powinien mieć odbyte staże i praktyki w szpitalach lub prywatnych gabinetach. Powinien brać udział w szkoleniach, stale się rozwijać i pogłębiać wiedzę. To bardzo odpowiedzialny zawód, ponieważ od jego rad zależy zdrowie pacjentów często po przebytych ciężkich operacjach, a nawet chorobach nowotworowych. Pacjenci często dotknięci są cukrzycą i wieloma innymi chorobami, które w przypadku niewłaściwego postępowania mogą nawet zagrażać życiu.

Ile zarabia dietetyk?

Osoba na stanowisku dietetyka w sektorach państwowych może zarobić około 2,4 tysiąca złotych. Prywatne gabinety dają znacznie większe możliwości, zwłaszcza jeśli dietetyk otworzy swój własny gabinet. Wówczas jego zarobki plasują się od około 3 tysięcy wzwyż. Uzależnione są jednak od ilości klientów, musi zatem stale pracować nad własną renomą.

Dietetyk wciąż nie jest tak popularnym zawodem jak lekarz, prawnik, przedszkolanka czy opiekunka do dziecka, a jednak zawód ten jest coraz bardziej doceniany w czasach, kiedy nadwaga stała się chorobą cywilizacyjną i coraz więcej osób interesuje się zdrowym trybem życia i zmianą nawyków żywieniowych. Jeśli zatem dopada nas zmęczenie, nadmierna senność, bóle głowy, mamy problemy z przemianą materii, a nasza waga zaczęła rosnąć warto pomyśleć o wizycie u dietetyka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here