USG piersi

Regularnie prowadzone badania piersi pozwalają na szybkie wykrycie nowotworów oraz innych dolegliwości piersi. Jednym z podstawowych badań prowadzonych w celu wykrycia zmian jest badanie USG piersi, czyli sonomammografia. Kiedy należy się na nie zgłosić?

Czym jest sonomammografia?

Badanie określane jako sonomammografia to inaczej badanie ultrasonograficzne piersi, czyli w skrócie USG piersi.

Poza badaniem palpacyjnym, czyli dotykowym oraz mammografią badanie USG jest głównym badaniem diagnostycznym stosowanym w celu wykrywania chorób tkanek piersi, w tym brodawki sutkowej.

Badanie USG piersi jest całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i nie wymaga przygotowania ze strony pacjentki.

Profilaktyczne USG piersi

Dzięki profilaktycznym badaniom USG piersi można wykryć dolegliwości, zanim jeszcze dadzą one widoczne objawy. Wtedy szansa na wyleczenie jest najwyższa, nawet jeżeli zdiagnozowany został rak piersi.

Badanie USG piersi kiedy wykonywać je profilaktycznie? Zaleca się, aby badania piersi w gabinecie ginekologicznym, na przykład badanie USG piersi, wykonywać 1 raz na rok.

Gdy pojawiają się określone wskazania, na przykład obciążenie genetyczne, wtedy sonomammografia powinna być prowadzona częściej.

USG piersi – wskazania do badania

Poza celami profilaktycznymi badanie USG piersi prowadzone jest wtedy, gdy pojawiają się objawy wskazujące na dolegliwości piersi, w tym na nowotwory.

Głównym wskazaniem jest zmiana wyglądu piersi i brodawki sutkowej. Do ginekologa trzeba zgłosić się wtedy, gdy pierś zmienia kształt, rozmiar, widoczne są na niej wciągnięta, pomarszczona skóra, wciągnięcie sutka, zwiększona ilość żył. Niepokojącym objawem jest też ból i wyciek z brodawki.

Także badanie USG piersi powinno być wykonane, gdy zauważono zmiany podczas samobadania piersi – guzki, zgrubienia.

W którym dniu cyklu można wykonać USG piersi?

Na wynik badania ultrasonograficznego piersi może mieć wpływ czas, w którym będzie ono wykonane. Badanie USG piersi kiedy w cyklu miesiączkowym je przeprowadzić?

Zasadniczo USG piersi można wykonać w każdym dniu cyklu, ale zaleca się, aby nie prowadzić go przed miesiączką. Wtedy piersi są bardziej obrzęknięte, tkliwe, powiększone ze względu na większą ilość płynów, co może powodować ból oraz utrudniać odczytanie wyników przez specjalistę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here