nadmierna senność
fot. pixabay.com

Nadmierna senność, choć sama w sobie nie jest chorobą, stanowi objaw wielu różnych chorób związanych ze snem, ale nie tylko. Towarzyszy jej zmęczenie i stanowi jeden z najczęstszych zaburzeń snu. O czym może sygnalizować nadmierna senność i jak sobie z nią poradzić? 

Co to jest nadmierna senność?

Hipersomnia, czyli inaczej nadmierna senność w ciągu dnia, to skłonność do zasypiania podczas czuwania. Według statystyk z nadmierną sennością w ciągu dnia boryka się ok 30 procent społeczeństwa. By znaleźć jej przyczyny istotne znaczenie mają objawy towarzyszące takie jak:

  • chrapanie,
  • przerywany oddech,
  • katalepsja (odrętwienie całego ciała lub poszczególnych części),
  • odczucie niepokoju w nogach,
  • potrzeba poruszania nogami,
  • paraliż senny.

Przyczyny nadmiernej senności

  • niewłaściwa higiena snu

Termin dotyczy zachowań, które nie sprzyjają prawidłowemu spaniu. Mowa o spożywaniu przed snem napojów kofeinowych, leków pobudzających, odczuwanie silnych emocji np. strach podczas oglądania horroru czy aktywność fizyczna, a także nieregularny harmonogram snu. Higiena snu to właściwe zadbanie o warunki sprzyjające spaniu. Pomieszczenie powinno być przewietrzone, a temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza. Dodatkowo należy pamiętać, by wyeliminować źródło światła oraz urządzenia rozpraszające i zaburzające spokojne zasypianie (telewizor, telefon).

  • depresja i choroby psychiczne

Wiele chorób psychicznych wiąże się z nadmierną sennością w ciągu dnia oraz bezsennością w nocy. Według danych, nawet ok. 80% osób z depresją cierpi skarży się na nadmierną senność. Nadmierna senność może być objawem chorób psychicznych, takich jak choroba afektywna, schizofrenia.

  • toksyny w organizmie

Nadmierna senność jest jednym z wielu objawów zalegających w organizmie toksyn. Pozostałymi objawami są: zmęczenie, bóle głowy, problemy z koncentracją, spowolniony metabolizm, przybieranie na wadze, trądzik, cellulit. By zapewnić sobie skuteczne oczyszczanie organizmu wystarczy dieta oczyszczająca lub zioła na odchudzanie, które dzięki swoim właściwościom wpływają doskonale nie tylko na trawienie, ale również na eliminację złogów toksyn z organizmu. Przydatna może również okazać się wizyta u dietetyka, który wyjaśni, jak oczyścić organizm z toksyn

senność w ciągu dnia
fot. pixabay.com

Pozostałymi przyczynami nadmiernej senności w ciągu dnia mogą być: otyłość, zespół bezdechu sennego, narkolepsja, zaburzenia rytmu okołodobowego, okresowe ruchy kończyn podczas snu.

Ponadto nadmierna senność w ciągu dnia może sygnalizować takie schorzenia jak: chorobę niedokrwienną serca, niewydolność krążenia, stwardnienie rozsiane, zespoły padaczkowe, choroby nerwowo mięśniowe, chorobę Parkinsona, cukrzycę, choroby układu oddechowego (POChP, astmę oskrzelową), choroby reumatyczne, niedokrwistość, choroby naczyniowe mózgu, refluks żołądkowo-przełykowy, chorobę wrzodową, choroby pasożytnicze (np. tasiemiec, glista ludzka).

Nadmierna senność – leczenie

Bardzo często, by zwalczyć nadmierną senność wystarczy zadbać o właściwą higienę snu i detoksykację organizmu. Powinniśmy wprowadzić stałe godziny snu, a więc każdego dnia (włącznie z weekendami) powinniśmy kłaść się i wstawać o stałych porach. Należy także ograniczyć czas spędzany w łóżku. Jeśli w ciągu 30 minut nie udało nam się zasnąć, należy wstać i powrócić do łóżka w momencie, gdy zachce się nam spać. Co najważniejsze, powinniśmy unikać drzemek w ciągu dnia, wykluczając osoby, które pracują w systemie zmianowym, osoby starsze oraz osoby dotknięte narkolepsją. Powinniśmy zadbać o warunki w sypialni, nie powinno być w niej za gorąco, powinna być zaciemniona i przewietrzona. By poprawić komfort spania warto umieścić poduszki między kolanami lub pod talią.

Warto również wyeliminować drzemki na rzecz aktywności fizycznej. Trener personalny lub instruktor fitness mogą pokazać nam zestawy ćwiczeń, które pobudzą nas do działania, w momencie, kiedy w ciągu dnia zacznie doskwierać nam senność. Można również dla ożywienia się wybrać się na spacer.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here