instruktor fitness
fot. pixabay.com

Dbanie o siebie i bycie fit stało się niezwykle popularnie. O ile nie stanowi tylko chęci bycia trendy w social mediach, a jest kierowane pasją do zdrowego trybu życia, jest godne podziwu, zwłaszcza w czasach, kiedy nadwaga stała się chorobą cywilizacyjną i problemy z nią mają już dzieci w wieku przedszkolnym. 

Instruktor fitness – kim jest i czym się zajmuje?

Osoba zatrudniona na stanowisku instruktora prowadzi zajęcia ruchowe z grupą osób na siłowni, basenie czy w szkołach. Są to zazwyczaj ćwiczenia, które opierają się na tańcu czy zabawie. Choć tak naprawdę wymagają dużej aktywności fizycznej i są niezwykle intensywne. Często zajęcia polegają na wykonywaniu przez grupę uczestników wyuczonego układu choreograficznego.

Choć instruktor fitness prowadzi zajęcia grupowe, nie stanowi to jedynego jego obowiązku. Instruktor musi opracować cały układ tak, by nie przeforsować uczestników zajęć oraz nie narazić ich na żadne kontuzje. Opracowując zestawy ćwiczeń instruktor musi wziąć pod uwagę miejsce ćwiczeń, czas ich trwania, charakterystykę oraz potrzeby grupy.

By odpowiednio przygotować się do zajęć, wymagana jest nie tylko praktyka, ale także bogata wiedza teoretyczna, ponieważ podobnie jak trener personalny czy dietetyk, instruktor fitness ponosi odpowiedzialność za swoich podopiecznych i ich zdrowie.

Instruktor fitness – ścieżka kariery

By móc zostać instruktorem fitness należy ukończyć odpowiedni kurs. Choć zdarza się i tak, że na to stanowisko zatrudniane są osoby bez uprawnień. Radzi się jednak, by osoba aplikująca na stanowisko instruktora fitness zdecydowała się na właściwy kurs. Warto się również upewnić, że kurs zostaje zakończony przyznaniem państwowych uprawnień. Dzięki takiemu dokumentowi zdecydowanie łatwiej znaleźć pracę.

Kurs z reguły składa się z dwóch części. Pierwsza część dotyczy ogólnych zagadnień, tj. kursanci omawiają tematy opierające się o fizjologię, anatomię, psychologię i pedagogikę. Ta część kursu koczy się egzaminem teoretycznym.

W kolejnej części, która stanowi część teoretyczno-praktyczną kursanci otrzymują wiedzę specjalistyczną w formie nie tylko wykładów, ale już także ćwiczeń. Wówczas przyszły instruktor uczy się między innymi wykonywania ćwiczeń oraz tworzenia układów choreograficznych. Ta część kursu zazwyczaj kończy się egzaminem polegającym na poprowadzeniu zajęć.

ile zarabia instruktor fitness
fot. pixabay.com

Instruktor fitness – cechy

Nie da się ukryć, że osoba, która chce zostać instruktorem fitness musi wiedzieć, jak dbać o siebie i jak dbać o zdrowie, ponieważ jego wygląd u styl życia stanowią jego wizytówkę. Dodatkowo, biorąc pod uwagę fakt, że jego zakres jego obowiązków dotyczy pracy z ludźmi, instruktor fitness musi być empatyczny, komunikatywny, otwarty. Musi wzbudzać zaufanie, zatem powinien wykazać się nie tylko kondycją, ale także obszerną wiedzą z zakresu odchudzania, zrzucania brzucha po ciążyoczyszczania organizmu czy poprawy metabolizmu.

Dodatkowo instruktor musi wiedzieć, jak zmotywować tych którzy tracą motywację oraz pomóc otworzyć się tym, którzy są zakompleksieni. Oczywiście musi mieć doskonałą kondycję i poczucie rytmu, bowiem wszystkie jego zajęcia odbywają się w rytm muzyki. Niezbędne zatem jest wykonywanie zgranych i płynnych ruchów.

Instruktor fitness powinien być również odpowiedzialny i świadomy tego, że uczestnicy zajęć powierzają mu własne zdrowie i samopoczucie. Powinien również opracować układ tak, by uczestników zajęć dopadło zmęczenie, ale by byli w stanie dotrwać do końca zajęć. Musi pamiętać, że uczestnicy zajęć nie mają takiej kondycji jak on sam. Zbyt ciężkie ćwiczenia zniechęcają uczestników i pozbawiają ich motywacji.

Instruktor fitness – ile zarabia? 

Wiele osób decydując się na ten zawód, chce najpierw dowiedzieć się, ile zarabia instruktor fitness? Otóż, średnie zarobki w tym zawodzie wynoszą ok 2700 zł netto. Najlepiej zarabiający instruktorzy otrzymują wynagrodzenie w wysokości ok. 3600 zł netto, a najgorzej zarabiający 2100 zł netto. Wiele raportów wskazuje, że najlepiej zarabiający instruktorzy pracują w województwie mazowieckim, pomorskim i śląskim, zaś jeśli chodzi o wskazanie miasta, w którym można liczyć na najwyższe zarobki w zawodzie instruktora fitness, to jest to Warszawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here