projekty domów
fot. pixabay.com

Oferta gotowych projektów domów jest niezwykle bogata, a my musimy spośród tysięcy projektów wybrać ten jedyny, który w pełni nas zadowoli, będzie funkcjonalny i praktyczny w każdym calu. Na co zwrócić uwagę oglądając projekty domów? Jaki to będzie rodzaj domu: dom z bala, dom skandynawski, dom z kontenera, dom kanadyjski czy dom modułowy? Wszystko musimy doskonale przemyśleć, zanim wybierzemy ostatecznie projekt domu. 

Co wziąć pod uwagę przeglądając projekty domów?

  • musimy uwzględnić takie aspekty jak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, decyzję o warunkach zabudowy czy zagospodarowanie terenu właściwe dla działki, na której chcemy postawić dom,
  • istotny jest również budżet, jakim dysponujemy na projekt, zagospodarowanie działki i budowę,
  • musimy przewidzieć koszty późniejszej eksploatacji, które będziemy musieli ponosić przed lata mieszkania w wybudowanym domu,
  • musimy przemyśleć, jaka ilość kondygnacji nas satysfakcjonuje, kształt budynku, jego powierzchnia całkowita i użytkowa, a także liczba pomieszczeń i ich rodzaj, tak by zaspokoić potrzeby wszystkich domowników (również tych, którzy mogą pojawić się w przyszłości),
  • na końcu dopiero przychodzi czas na estetykę (uwzględniając wygląd okolicy i miejscowego planu zagospodarowania).

Projekty domów a budżet, jakim dysponujemy

Przy planowaniu tak ważnej, czaso- i pracochłonnej inwestycji nie sposób pomyśleć o budżecie. Jeśli decydujemy się na domy pod klucz, zdecydowanie łatwiej będzie nam oszacować wydatki niż w przypadku szukania ekip (architekt, murarz, elektryk itp.) na własną rękę. Mimo to, nie można wybierać projektu domu bez wcześniejszego poświęcenia czasu na rozmowy i rozplanowanie budżetu. Mowa tu nie tylko o pieniądzach, które mamy przeznaczyć na zakup projektu. Chodzi tu również o sumienne przeanalizowanie, jak wybrany przez nas projekt domu wpłynie na pozostałe koszty budowy.

projekty domów warunki
fot. pixabay.com

Ostateczna cena zarówno projektu, jak i całego domu wynika z wielu aspektów. Przede wszystkim wpływa na nią bryła budynku, która im bardziej skomplikowana, tym wiążą się z nią większe koszty projektu, budowy i eksploatacji. Należy pamiętać, że niewielki budynek o zwartej bryle i prostym, dwuspadowym dachu jest tańszy w zaprojektowaniu, wybudowaniu, wykończeniu, ale też ogrzaniu.

Dodatkowo, parterowy dom gwarantuje wygodę, bez konieczności chodzenia po schodach, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza dla domowników z niepełnosprawnością ruchową lub dla osób starszych. Z drugiej strony, duża powierzchnia domu w przekroju poziomym wiąże się z dużym dachem, który stanowi sporą część wydatków związanych z budową (najprostszy dach z wykorzystaniem najtańszych materiałów może kosztować nawet 40 tys. złotych).

Projekty domów a liczba pomieszczeń

Zarówno architekci, jak i osoby, które budowę domu mają już za sobą, zgodnie twierdzą, że na każde dwie osoby mieszkające w domu powinna przypadać jedna łazienka. Ponadto każdy domownik lub para śpiąca razem powinni mieć osobą sypialnię, plus jedną dodatkową sypialnię np. dla gości lub ewentualnie pokój dla niemowlaka, gdyby w przyszłości powiększyła się rodzina. O ile pokój dziecka może być miejscem zarówno do spania, jak i do nauki, tak na przykład dla rodzica pracującego zdalnie wymagane jest już dodatkowe pomieszczenie, w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał. Dodatkowo pokój dziecka powinien być tak usytułowany, by w przypadku choroby dziecka, mama słyszała zarówno płacz dziecka, jak i na przykład jego wołanie.

Projekty domów a estetyka

Estetyka domu to nie tylko aranżacja salonu czy domowe klimaty panujące w kuchni czy jadalni. To także wpasowanie stylu budynku do okolicy. O ile klasyczne budynki zazwyczaj pasują do każdego otoczenia, tak na przykład dom, który pasuje go górskiego krajobrazu sprawdzi się również w podmiejskiej dzielnicy willowej. Należy wiedzieć, że wybór estetyki budynku jest ograniczony wytycznymi, o których mowa w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Jeśli więc mamy w głowie obraz swojego wymarzonego domu, przed zakupem działki musimy dowiedzieć się, czy nasz projekt będzie mógł zostać na niej zrealizowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here