dom z kontenera
fot. pixabay.com

Domy z kontenera, domy kontenerowe, lub jeszcze inaczej – kontenery mieszkalne, to relatywnie nowoczesne rozwiązanie, które zaczęło zyskiwać popularność zaledwie kilka lat temu. Głównie w krajach skandynawskich i Stanach Zjednoczonych. Warto wspomnieć, że w tych samych regionach rozsławiona jest również technologia szkieletowa, czyli domy modułowe (domy kanadyjskie, domy skandynawskie). 

Popularność domów kontenerowych

Popularności domów z kontenera przyczyniła się chęć ochrony środowiska, trend minimalizmu, dbanie o ekologię oraz coraz powszechniejszy ruch “tiny house”, czyli mikrodom. Wszystko to sprawiło, że domy kontenerowe zaczęły być niezwykle atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnej technologii budowlanej.

Niedawno też moda na kontenery mieszkalne pojawiła się także i w Polsce, co stanowi nie lada konkurencję dla budownictwa z betonu czy cegieł oraz domów z bala.

Coraz więcej osób decyduje się domy z kontenera, pod warunkiem, że trafi im się bardzo zdolny architekt, którego projekty domów naprawdę potrafią zachwycać. Nie pozostawia chyba wątpliwości, jaką decyzję podejmie rodzina, czy zakupić małe mieszkanie w bloku, czy zdecydować się do dom kontenerowy, którego realizacja jest możliwa w tym samym budżecie.

Kontenery mieszkalne – co przemawia na tak?

Nowatorski, ale już niezwykle popularny trend budowania domów kontenerowych, sprawił, że przy niewielkim wkładzie finansowym (w stosunku do innych technologii budowlanych), można w niezwykle szybkim czasie zamieszkać w nowoczesnym, niepowtarzalnym stylowo domu, dbając przy tym o środowisko oraz minimalizując koszty i czas trwania budowy.

domy kontenerowe
fot. pixabay.com

Jak powstają domy kontenerowe?

Stalowe, transportowe kontenery stanowią komfortowy, ekologiczny i przystępny cenowo materiał budowlany dla technologii modułowej. Ich zaletą jest również minimalizm i prostota, ponieważ wystarczy, że zamówimy potrzebną liczbę modułów i po otrzymaniu ich na plac budowy można rozpocząć realizację projektu. Najlepiej, jeśli tego typu działaniami zajmuje się doświadczona ekipa budowlana wyspecjalizowana w tego typu technologii, która wykonuje kontenerowe domy pod klucz.

Podstawowy element konstrukcji kontenerowej to .. zużyte kontenery transportowe, które można łączyć na wiele sposobów, tak by uzyskać spełniającą wszelkie oczekiwania przestrzeń mieszkalną. Domy modułowe mają to do siebie, że w dowolnym czasie, bez większego nakładu czasu i pieniędzy (w stosunku do tradycyjnej technologii budowlanej) można powiększyć mieszkanie o kolejny moduł-kontener, w sytuacji, gdy na przykład powiększa nam się rodzina i potrzebny będzie pokój dla niemowlaka czy pokój dziecięcy.

Konstrukcja kontenerów mieszkalnych wymaga zastosowania izolacji termicznej ścian oraz dachu, co zapewni odpowiednią temperaturę zarówno zimą, jak i latem. Ponieważ domy z kontenera mogą być użytkowane całorocznie. Do wspomnianej izolacji używa się najczęściej materiałów poliuretanowych charakteryzujących się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi i ich wysoką trwałością.

Kolejnym etapem jest wykonanie bezpiecznych instalacji elektrycznych, do czego będzie niezbędna pomoc wykwalifikowanego elektryka, instalacji hydraulicznych, podłączenie mediów oraz aranżacja salonu i innych pomieszczeń, tak by zapewnić kontenerowi domowy klimat. Z reguły, przy technologii kontenerowej murarz nie jest już konieczny, choć wszystko uzależnione jest od projektu domu.

Dom z kontenera – wady i zalety

Do głównych zalet domów kontenerowych należą: szybkość wykonania, niska cena inwestycji, mobilność i ergonomiczność (kontenery mogą być transportowane, możliwa jest zatem zmiana lokalizacji zamieszkania), komfort i wygoda.

Wśród wad kontenerów mieszkalnych wymienić należy małą przestrzeń mieszkalną. Problem może stanowić również ocieplenie kontenera. Zakładanie izolacji wewnątrz kontenera znacznie zmniejszy i tak już niewielką jego przestrzeń. jeśli zaś ocieplenie zostanie umieszczone na zewnątrz i zakryje elewację z blachy falistej, przestanie ona być główną ochroną przed czynnikami zewnętrznymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here