aranżacja salonu
fot. pixabay.com

Nie ma znaczenia, czy naszym salonem jest zwykły duży pokój, czy wynik niebanalnego architektonicznego wnętrza, kluczem urody i funkcjonalności pomieszczenia jest projekt, któremu architekt poświęcił mnóstwo czasu. Projekty domów zawsze muszą gwarantować, że przestrzeń będzie praktyczna i niebanalna. Jednak domowe klimaty tworzy aranżacja i dodatki. 

Salon to najważniejsze miejsce w każdym domu. Tu spędzamy najwięcej czasu, odpoczywamy, przyjmujemy gości. Dlatego na aranżacji salonu zależy nam najbardziej. To właśnie to pomieszczenie w pierwszej kolejności przyciąga wzrok, kiedy przeglądamy projekty wymarzonego domu lub odwiedzamy kogoś po raz pierwszy.

Jak powinien wyglądać salon?

Salon to główne i niezwykle ważne pomieszczenie w domu lub mieszkaniu. Spełnia funkcję reprezentacją, a jak również jest miejscem gromadzenia się, przyjmowania gości, wspólnego spędzania czasu przez domowników. Z tego też względu aranżacja salonu powinna być przemyślana i funkcjonalna.

Wnętrze powinno być piękne i zachwycające oczy gości, ale też praktyczne i łatwe do posprzątania. Powinno również zachęcać do spędzania w nim czasu. Powinno zatem być komfortowe i zapewniać relaks.

Salon powinien być dostosowany lub przynajmniej współgrający z klimatem całego domu. To znaczy, że jeżeli kupiliśmy lub wybudowaliśmy dom z bala, w zbliżonym klimacie powinien być salon. Podobnie wygląda kwestia dotycząca technologii, którą został wykonany. Domy modułowe (domy skandynawskie, domy kanadyjskie), domy z kontenera – wszystkie mają swój własny klimat, i jeśli decydujemy się na daną technologię konsekwentnie powinniśmy ten klimat docenić i choć w minimalnym stopniu zastosować. Jeśli zdecydujemy się na dom pod klucz, projekt na pewno ukaże nam niezwykłą kompozycję stylu pasującego do wszystkich pomieszczeń, a zarazem będzie współgrał z klimatem, w jakim powstał cały dom.

Salon musi również odpowiadać zainteresowaniom domowników. Jeśli lubią gry planszowe czy seanse filmowe, salon powinien zapewniać im komfort korzystania ze swoich zainteresowań właśnie w tym miejscu. Najważniejszymi meblami w salonie są: kanapa, stół, regał lub komoda, fotele.

jak aranżować salon
fot. pixabay.com

Na co zwrócić uwagę planując aranżację salonu?

Salon musi łączyć funkcję użytkową z estetyką. To nie pokój dziecka, który ma określone funkcje. Oznacza to, że salon musi był wygodni i ładny jednocześnie.  jak stworzyć zatem jednocześnie miejsce komfortowe dla całej rodziny ii jednocześnie komfortowe i reprezentatywne? O ile posiadamy duży metrażem dom i możemy sobie pozwolić, by jadalnia, bawialnia dla dzieci czy pokój telewizyjny znajdowały się w innych pomieszczeniach, aranżacja salonu nie powinna sprawić większego problemu. Jeśli jednak salon ma połączyć wszystkie te funkcje, wówczas nie można dopuścić, by którakolwiek z funkcji przejęła dominację nad pozostałymi. Całość musi być spójna, wyważona, doskonale ze sobą współgrać.

Wiele funkcji wymaga precyzyjnego zaplanowania przestrzeni, zatem warto już przy wyborze projektu upewnić się, czy da się rozdzielić poszczególne strefy funkcjonalne. Najlepszym i najpraktyczniejszym sprawdzianem jest symulacja aranżacji salonu.

Często zdarza się tak, że nachalne elementy prestiżu wprost kłócą się z funkcją, jaką powinno pełnić pomieszczenie. Na przykład schody prowadzące na piętro usytuowane w salonie spowodują, że stanie się on szlakiem komunikacyjnym, co nieco zaburzy komfort spędzania w nim czasu oraz może nie współgrać z elementami wyposażenia.

Czasami funkcjonalność pomieszczenia lub jego design może zaburzyć murarz lub elektryk, których praca przy próbie zmiany aranżacji salonu zakłóci lub uniemożliwi te zmiany.

Modny salon, czyli jaki?

Należy pamiętać, że przestrzeń nigdy nie wyjdzie z mody. Coraz więcej osób decyduje się na projekty z otwartą strefą dzienną, a salon jest właśnie elementem takiej przestrzeni. Mowa o pomieszczeniach, które wzajemnie się przenikają, a ich granice zacierają np. salon połączony z holem lub kuchnia z salonem. Należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru, ponieważ bardzo łatwo w przestrzeni otwartej o chaos.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here