Napędy do bram przesuwnych

Brama przesuwna jest solidnym, wygodnym i estetycznym rozwiązaniem. Aby ułatwić sobie korzystanie z niej, warto zdecydować się na napęd elektryczny. Jednakże sam wybór napędu do tego typu bramy jest kwestią, której warto poświęcić kilka chwil, żeby móc cieszyć się prawidłowym działaniem mechanizmu oraz wygodą.

Cechą charakterystyczną bramy przesuwnej jest to, że – jak sama nazwa wskazuje – jej skrzydło porusza się poziomo wzdłuż toru prowadzącego. Może ona być obsługiwana ręcznie ub przez napęd elektryczny. Ten drugi typ bram przesuwnych zyskuje coraz większą popularność, oczywiście ze względu na wygodę korzystania. Podstawą prawidłowego funkcjonowania urządzenia jest oczywiście prawidłowy montaż napędu do bramy przesuwnej, a także trafny wybór napędu. Sprawdźmy, czym kierować się przy podejmowaniu decyzji. 

Dostosowanie napędu do bramy

Podstawą tego, aby brama przesuwna działała tak, jak powinna i nie sprawiała problemów, jest wybór napędu zgodnego z jej parametrami. Innymi słowy, napęd powinien być dostosowany do bramy.

Pierwszym krokiem, jaki trzeba postawić przed zakupem napędu, np. wyprodukowanego przez Elektrobim, jest zweryfikowanie masy bramy oraz długości światła wjazdu. Są to informacje, które podaje każdy producent. Należy nabyć taki napęd, który będzie dostosowany do ciężaru bramy, a ściślej rzecz ujmując – posiadał zapas mocy. Najczęściej przyjmuje się, że na 1 metr bramy przypada 100 kg wagi (średnio), toteż, jeśli ma ona 4 metry długości, zalecany jest napęd do 500 kg. Oprócz dopasowania napędu do masy bramy, trzeba też sprawdzić, czy będzie on pasował także pod względem długości jej skrzydła.

Zanim zdecydujemy się na montaż napędu do bramy przesuwnej, warto określić częstotliwość jej stosowania. W bramach przydomowych siłownik najczęściej wykonuje 30-50 cykli na dobę, i takiego właśnie należy poszukać. Jeśli cykli będzie więcej niż 50 na dobę, najlepszym wyborem będą napędy do pracy intensywnej, stosowane zazwyczaj na parkingach osiedlowych. Dobranie stosownie mocnego napędu pozwoli na długotrwałą i bezproblemową eksploatację bramy.

Kolejnym krokiem przed montażem napędu do bramy przesuwnej jest wybór listwy zębatej. Na rynku dostępnych jest kilka jej typów, w zależności od materiału. Listwa jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania bramy. Wyróżnić można:

1) listwy wykonane z tworzywa sztucznego z metalowym rdzeniem – montuje się je do bramy blachowkrętami, pracują cicho i bez wpływu na zużycie koła zębatego napędu, ale trzeba zwrócić uwagę na wagę graniczną bramy (400-800 kg, w zależności od listwy), ani przykręcić takich listew na jej profilu jezdnym;

2) listwy metalowe – montowane są do bramy poprzez przyspawanie na profilu bramy nagwintowanej tulei dystansowej, a następnie przykręcenie listew za pomocą śrub; są odporne na zużycie i warunki atmosferyczne, jednak pracują stosunkowo głośno i mają długoterminowy negatywny wpływ na koło zębate.

Na koniec trzeba pamiętać o awaryjnym otwieraniu bramy w razie zaniku napięcia. Wówczas konieczne może być ręczne wysprzęglenie napędu – najlepsze do tego są klucze z metalu. Dostępne są też zestawy pozwalające na zastosowanie opcjonalnego zasilania awaryjnego w postaci dodatkowych akumulatorów, dzięki czemu przy braku prądu nadal można wygodnie obsługiwać automatykę bramową.

Odpowiednia jakość

Parametry techniczne napędu i ich dostosowanie do bramy to sprawy kluczowe. Równie ważna jest jednak jakość samego napędu i zastosowane w nim technologie, dzięki którym urządzenie będzie działało długo oraz bezproblemowo. Dlatego przy montażu napędu do bramy przesuwnej warto stawiać na sprawdzonych, doświadczonych wykonawców, produkujących nowoczesny sprzęt najwyższej jakości, takich jak Elektrobim. Zyskujemy w ten sposób gwarancję prawidłowego montażu oraz sprawnego działania bramy przez wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here