domy pod klucz
fot. pixabay.com

Nadchodzi ten moment, kiedy zapada decyzja o wybudowaniu własnego domu. Natłok informacji, które musimy przyswoić i spraw do załatwienia, może budzić niepokój, a nawet paraliżować, dlatego warto większość obowiązków zlecić komuś, dla kogo kompleksowa budowa domów stanowi codzienność. Komuś, kto ma wiedzę, doświadczenie i możliwości. Na przykład komuś, kto realizuje domy pod klucz, ale co tak naprawdę to oznacza?

Domy pod klucz, czyli jakie?

Budowa domu pod klucz oznacza kompleksową realizację budowy przez zatrudnioną ekipę. Początek inwestycji rozpoczyna się, kiedy zaczynamy przeglądać projekty domów. Wybierając projekt musimy wziąć pod uwagę miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wymagane są również warunki zabudowy i wiele innych urzędowych formalności, niezbędnych, by móc rozpocząć budowę. Następnym krokiem podjęcie decyzji o tym, kto zajmie się realizacją budowy. Można zdecydować się na budowę w systemie gospodarczym, gdzie większość prac wykonamy samodzielnie lub z udziałem fachowców, indywidualnie zatrudnionych przez nas.

Jeżeli jednak zależy nam na większym komforcie i zaoszczędzeniu własnego czasu, warto wybrać firmę, która wybuduje dom i odda w stanie gotowym do użytku. W zależności od ustaleń i wybranej opcji umowa domu pod klucz obejmuje również zabudowę meblową kuchni, montaż sprzętów, szaf wnękowych, a także oświetlenia. Nie są już potrzebne żadne dodatkowe prace budowlane ani remontowe. Dom jest gotowy do zamieszkania.

Firma oferująca domy pod klucz współpracuje z takimi specjalistami jak architekt, elektryk czy murarz, którzy kompleksowo wykończą dom. Dla nas pozostanie tylko aranżacja salonu, pokoju dla dziecka i innych pomieszczeń sypialnianych. Opcja dom pod klucz obejmuje domy wykonywane w każdej technologii tj. domy z bala, domy modułowe (dom skandynawski, dom kanadyjski) oraz domy z kontenera. Musimy tylko znaleźć odpowiednią firmę, która specjalizuje się w wybranej technologii, byśmy mogli mieć pewność, że budową naszego domu zajmą się profesjonaliści.

dom pod klucz
fot. pixabay.com

Zalety budowy domu pod klucz

  • zdecydowanie krótszy czas realizacji niż w przypadku indywidualnego realizowania całej inwestycji (nie ma potrzeby czekania i szukania ekip, które będą miały czas w dogodnym dla nas terminie),
  • ustalenie wszelkich najmniejszych szczegółów z jedną osobą, która nadzoruje pracę poszczególnych ekip,
  • dokładne oszacowanie kosztów budowy – samodzielne wykańczanie domu zazwyczaj wiąże się z wieloma nieprzewidzianymi kosztami (zazwyczaj jest to ok. 10-20% dodatkowych nieplanowanych kosztów).
  • wszystkie elementy wykończenia wykonuje doświadczona profesjonalna ekipa, na którą jest nałożona odpowiedzialność, a za zakupione i wykorzystane produkty – gwarancja. W przypadku samodzielnego montażu chociażby drzwi, nie mamy już tego typu udogodnień.
  • brak konieczności samodzielnego szukania i angażowania do pracy malarzy, stolarzy, tynkarzy, hydraulików, elektryków itp.
  • oszczędności, które możemy uzyskać tylko dzięki firmom zajmującym się budową i wykańczaniem domów pod klucz. Takie firmy, mając wieloletnie doświadczenie i duże zapotrzebowanie na wiele materiałów, mogą liczyć na rabaty, których nigdy nie otrzyma osoba fizyczna zainteresowana jednorazowym zakupem (nawet większej ilości materiałów).

Ile trwa budowa domu pod klucz?

Okazuje się, że budowa domu pod klucz wcale nie zajmuje aż tak dużo czasu, jak mogłoby to się wydawać. Jest nawet nieco szybsza niż w przypadku, kiedy samodzielnie podjęlibyśmy się wykończenia nieruchomości, po oddaniu jej przez firmę budowlaną w stanie deweloperskim.

Ile zatem czasu może potrwać budowa domu pod klucz? Wszystko uzależnione jest oczywiście od wielu czynników. Najważniejsze to powierzchnia budynku, skala prac, wybrana technologia, a czasami nawet pora roku. Z reguły jednak powstaje on w przeciągu 6-10 miesięcy. Dzięki temu, znacznie wcześniej będziemy mogli wprowadzić się do swojego nowego domu, co zaoszczędzi nam sporo czasu, dzięki czemu szybciej będziemy mogli wprowadzać domowe klimaty i przełoży się na niemałe oszczędności finansowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here