Kiedy zapadnie już decyzja o tym, że chcemy wybudować swój własny wymarzony dom, zaczyna przytłaczać nas ogrom pracy, ilość informacji, jakie musimy nabyć i decyzji do podjęcia. Oglądamy projekty domów i z każdym kolejnym, coraz bardziej nie jesteśmy pewni, o jakim dokładnie domku marzymy.
Dawniej, choć wcale nie tak dawno temu, w naszym kraju nie myślało się, by postawić jakiś inny dom niż murowany. Sądzono, że to najtrwalsza konstrukcja, najsolidniejsza, zapewniająca największe poczucie bezpieczeństwa na lata i przede wszystkim ciepło. Tradycyjne domy miały jednak dwie wady. Ich budowa mogła trwać latami i stanowiły dość drogą inwestycję.
Z czasem do naszego kraju zawitały technologie, które jakością niewiele różnią się od tradycyjnych domów murowanych, a może nawet wcale, ale są zdecydowanie tańsze i szybsze w wykonaniu. Taką technologię oferują domu modułowe i powstałe na ich bazie domy skandynawskie lub inaczej domy kanadyjskie. A także domy z kontenera lub domy z bala, którym poświęcimy odrobinę więcej uwagi.
Domy z bala – korzyści
– niemalże w całości wykonany jest z naturalnego drewna, dzięki czemu posiada zdolność kumulacji ciepła i regulacji wilgotności. To oznacza, że latem ciepło z zewnątrz jest pochłaniane przez drewno, z kolei zimą ciepło jest oddawane chroniąc przy tym przed wychłodzeniem. Warto wiedzieć, że drewno posiada aż pięciokrotnie wyższą zdolność termoizolacyjną niż cegła czy beton. Ta informacja może wyjątkowo przydać się osobom, którym wydaje się, że domy z drewna nie są w stanie zapewnić tyle ciepła, ile potrzeba. Ponadto, bale tworzą mikroklimat korzystny dla mieszkańców domu, a niekorzystny dla mikroorganizmów (pleśń, grzyb).
– domy z bala to domy całoroczne, choć dawniej uznawało się je za domki letniskowe. Można w nim zainstalować dowolny system ogrzewania, co sprawia, że można w nim swobodnie mieszkać zimą.
– system budowy sprawia, że w porównaniu z tradycyjnym budownictwem, czas realizacji i koszty budowy są znacznie mniejsze.
– zapewnia przytulne domowe klimaty, a jednocześnie świetnie sprawdza się w połączeniu tradycyjnych rozwiązań (np. piec kaflowy) z nowoczesnymi rozwiązaniami (panele fotowoltaiczne), co dla niektórych jest bardzo przekonującym argumentem. Np. aranżacja salonu w stylu nowoczesnym przemieszana z tradycyjnym kominkiem nada wnętrzu niepowtarzalnego klimatu.
Domy z bala – od czego zacząć?
Kiedy posiadamy już działkę budowlaną, wystarczy znaleźć firmę, która zajmie się budową. Wiele firm oferuje tzw. domy pod klucz, zapewniając usługi architekta, murarza czy elektryka, co stanowi ogromną wygodę, należy jednak upewnić się, że dana firma posiada doświadczenie, kompetencje i czy udziela gwarancji na postawione przez siebie domy.
Kolejnym korkiem jest wybranie projektu spełniającego nasze oczekiwania. Cena inwestycji uzależniona jest od zakresu usług (stan deweloperski, surowy, pod klucz), metrażu domu, rodzaju bala (np. lite bale komorowo suszone i heblowane o przekroju prostokąta)
Domy wykonuje się z wysokiej jakości drewna sosnowego, świerkowego oraz modrzewiowego, na które dana firma musi posiadać wszystkie wymagane certyfikaty. Po omówieniu wszelkich szczegółów podpisywana jest umowa przedwstępna.
Zalety mieszkania w domu z bala
- zdrowe warunki do życia – brak zagrzybienia, nadmiernej wilgoci, pleśni,
- komfort – doskonała izolacja akustyczna, dom z bala chroni przed hałasami z zewnątrz.
- czas realizacji – powstają niezwykle szybko, konkurencją dla domów z bala mogą być tylko domy modułowe i dom z kontenera.
Należy wspomnieć, że współczesna technologia domów drewnianych sprawia, że nie są one łatwopalne. Obróbka i przygotowanie bala sprawia, że są one niezwykle gładkie, przez co w przypadku pożaru płomienie ślizgają się po nich, a także impregnowane środkami zwiększającymi ogniotrwałość.
Domy z bala wcale nie wiążą się z dużymi kosztami ogrzewania. Pod warunkiem, że dom jest prawidłowo zbudowany, potrafi zachować ciepłotę. Drewniane ściany są same w sobie ciepłe i ogrzewać należy jedynie wnętrze domu. W przypadku domów z betonu czy cegieł, ściany nie posiadają tych właściwości.