architekt
fot. pixabay.com

Kiedy marzy nam się nowy dom lub kiedy obserwujemy, jak powstaje nowy budynek, rzadko kiedy zastanawiamy się, ile musiało zostać włożone pracy w powstanie chociażby samego projektu. Ile precyzji wymaga zaplanowanie każdego najmniejszego szczegółu, tak by budynek spełniał wszelkie wymogi, był bezpieczny i funkcjonalny. Na czym polega praca architekta? Jaką musi posiadać wiedzę i ile można zarobić w tym zawodzie? 

Architekt to osoba, która musi mieć bardzo silnie rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną. Niezbędna w tym zawodzie jest znajomość rysunku technicznego, którego nauczy się na studiach. Wymagana jest również znajomość branży budowlanej, musi również posiadać wiedzę ogólną z budownictwa.

Ważną również umiejętnością architekta jest obsługa komputera wykorzystywana do obsługi zaawansowanych programów architektonicznych. Architekt musi mieć ukończone pięcioletnie studia i otrzymany tytuł inżyniera, by móc rozpocząć pracę w swoim zawodzie.

Architekt – kim jest i jak wygląda jego praca?

Architekt to osoba, która tworzy projekty domów i innych budynków oraz nadzoruje ich budowę. Architekt urbanistyczny zajmuje się projektowaniem miast i zabudowy miejskiej. Narzędzia jego pracy to rysunek techniczny, który musi być bardzo precyzyjny i dokładnie przemyślany, oraz programy komputerowe, dzięki którym architekt stworzy wizualizację przestrzenną danego projektu.

Architekt współpracuje z biurami projektowymi i inwestorami budowlanymi. To od pracy architekta zależy, jakie materiały zostaną użyte do budowy oraz jak stabilna i trwała będzie to konstrukcja. Architekt musi znać technologie jakimi budowane są: domy z bala, domy z kontenera, domy modułowe, domy skandynawskie (domy kanadyjskie).

architekt praca
fot. pixabay.com

Architekt – ścieżka kariery

Architekt musi ukończyć studia na kierunku architektura i urbanistyka. Po uzyskaniu stopnia magistra musi odbyć dwuletnią praktykę zawodową, by potem móc przystąpić do egzaminu przed Okręgową Izbę Architektów. Egzamin ten składa się z części ustnej i pisemnej. Po zdaniu egzaminu, architekt powinien zapisać się do odpowiedniej izby architektów, gdzie będzie opłacał comiesięczną składkę.

Następnie architekt może rozpocząć pracę w biurze projektowym lub firmie stawiającej domy pod klucz. Architekt niezmiennie pozostaje jednym z najbardziej prestiżowych i najlepiej opłacalnych zawodów zarówno w kraju, jak i zagranicą. Nie może również narzekać na brak pracy, ponieważ wciąż powstają nowe budynki oraz przerabia się istniejące. Ponadto, architekt może otworzyć własne biuro projektowe i pracować na własną rękę, gdzie możliwości zarobkowe i rozwojowe zwiększają się jeszcze bardziej.

Ile zarabia architekt?

Architekt pracujący w biurze projektowym tuż po studiach może zarobić do 2 tysięcy złotych. Z czasem, gdy nabędzie doświadczenia, jego wynagrodzenie może wzrosnąć do 5 tysięcy miesięczne, a architekt z własnym biurem projektowym może zarabiać do 10 tysięcy złotych miesięcznie.

Architekt przy budowie domu jest tak samo niezbędny, jak elektryk czy murarz. To on w pewnym sensie nadaje domowe klimaty projektom domów, które sprawiają, że dom jest praktyczny, funkcjonalny i bezpieczny. Nawet aranżacja salonu przebiega sprawniej, jeśli jest opierana o zmysł i wyczucie dobrego architekta.

To architekt jest autorem projektu domu, czy innego budynku. Jest odpowiedzialny za to, jak będzie on finalnie wyglądał, jaki będzie jego kształt. Zawód architekta, według wielu, znajduje się na pograniczu stanowisk technicznych oraz artystycznych, ponieważ wymaga się od niego zarówno umiejętności projektowych, znajomości nauk ścisłych, ale także zmysłu estetycznego, co najbardziej przełoży się na efekt końcowy jego pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here