elektryk
fot. pixabay.com

Czym zajmuje się elektryk i kiedy powinniśmy skorzystać z jego usług, chyba każdy doskonale wie. Ale czy wiemy, jakie są wymagania pracodawców i ile zarabia osoba na stanowisku elektryka? 

Elektryk – kim jest i czym się zajmuje? 

Elektryk to osoba, która zajmuje się instalacjami elektrycznymi. Zawód ten doskonale znamy, jednak postrzegamy go jako wyjątkowo pospolity. Warto jednak pamiętać, że elektryk to nie tylko osoba, która zajmuje się wymianą żarówki, czy wymianą bezpieczników. Ten zawód jest bardzo odpowiedzialny, a czasami nawet niebezpieczny.

Osoba na stanowisku elektryka zajmuje się różnego rodzaju instalacjami, naprawami i konserwacjami systemów elektrycznych oraz monitorowaniem wszystkich instalacji i urządzeń elektrycznych. Elektryk nie wykonuje pracy zawsze w tym samym otoczeniu. Zazwyczaj jest potrzebny zawsze tam, gdzie można mieć styczność z prądem, mogą to być zakłady pracy, warsztaty samochodowe, tereny budowy. Przyjmuje też zlecenia dotyczące prac wykończeniowych i innych.

Elektryk – jak nim zostać? 

Elektrykiem może zostać każdy kto ukończył szkołę zawodową lub technikum o tym profilu. Jednak, profesjonalny elektryk powinien ukończyć studia i uzyskać np. tytuł inżyniera elektryka oraz brać udział w licznych kursach zawodowych.

Im wyższy poziom kwalifikacji oraz im więcej uprawnień do wykonywania zawodu, tym łatwiej o dobrze płatną pracę i wyższe zarobki.

elektryk praca
fot. pixabay.com

Ile zarabia elektryk?

W zawodzie elektryka można uzyskać pensję rzędku ok. 3100 złotych netto. Najwyższe wynagrodzenie w tym zawodzie może wynieść 3700 złotych netto, zaś najniższe średnie wynagrodzenie wynosi ok. 2600 złotych netto. Co więcej, zawód praktycznie całkowicie został zdominowany przez mężczyzn, ponieważ kobiet w zawodzie elektryka jest tylko 7%. Na wysokość wynagrodzenia wpływa: staż pracy, wykształcenie, województwo, wielkość firmy.

Elektryk – jakie powinien posiadać cechy? 

Poza bezustanną chęcią rozwoju, zdobywania doświadczenia i zwiększania swoich kwalifikacji i kompetencji, dobry elektryk powinien posiadać również zdolności techniczne i matematyczno-fizyczne. Bez nich bardzo trudno byłoby rozpocząć pracę w tym zawodzie.

Choć tak naprawdę najważniejszą cechą w zawodzie elektryka jest odpowiedzialność, którą elektryk bierze na siebie za bezpieczeństwo, zdrowie a nawet życie, osób korzystających z d danej linii energetycznej, czy urządzeń przez niego serwisowanych. Nawet najmniejszy błąd może skutkować tragicznym wypadkiem.

Elektryk powinien być nie tylko odpowiedzialny, ale również dokładny i precyzyjny. Cechować się zdolnością analitycznego myślenia, umieć pracować pod presją czasu oraz radzić sobie w mało komfortowych warunkach pracy.

Elektryk – wymagania 

W oparciu o aktualną analizę rynku pracy, kandydat na stanowisko elektryka powinien mieć co najmniej średnie wykształcenie o kierunku elektryka, dobrze a najlepiej wykształcenie wyższe, prawo jazdy kategorii B, różnego typu uprawnienia SEP, doświadczenie zawodowe oraz praktyczne umiejętności diagnozowania i usuwania usterek maszyn.

Kandydat na stanowisko elektryka musi być dyspozycyjny, zaangażowany, ambitny. Powinien wykazywać się znajomością instalacji elektrycznych i elektronicznych, a także znajomością rysunku technicznego i schematów elektrycznych oraz obsługą pakietu MS Office.

Elektryk często może znaleźć pracę w firmach wykonujących projekty domów i wykonujących domy pod klucz. Jest to tak samo niezbędny zawód, jak architekt czy murarz. Powinien wiedzieć jak wykonać instalację elektryczną w przypadku domu z bala, domu z kontenera, domu skandynawskiego, domu kanadyjskiego czy domu modułowego. Instalacja powinna być poprowadzona tak, by nie ucierpiała na tym aranżacja salonu oraz nie zostały naruszone domowe klimaty innych pomieszczeń. Ponadto, pokój dla niemowlaka czy pokój dziecka powinny być bezpieczne i przemyślane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here