trener personalny
fot. pixabay.com

Trener personalny kojarzy się z osobą pracującą w klubach fitness, która prowadzi sesje treningowe ze swoimi podopiecznymi. Jest w tym dużo prawdy, jednak zawód ten jest znacznie bardziej złożony. Trener personalny podobnie jak instruktor fitness, musi być ogromnym motywatorem dla swoich podopiecznych, zwłaszcza dla tych, którzy są dopiero na początku swojej przygody z aktywnością fizyczną, ponieważ im zazwyczaj ciężko dostrzec efekty swojego wysiłku i tracą motywację. 

Wykwalifikowany trener personalny musi posiadać ukończony odpowiedni kurs potwierdzający jego kompetencje. Wielu jednak pasjonatów sportu zajmuje się zarobkowo prowadzeniem zajęć indywidualnych, choć nie posiada do tego uprawnień. Można zaobserwować rosnące zainteresowanie indywidualnymi zajęciami z trenerem personalnym, który dostosuje treningi do potrzeb osoby, która korzysta z jego usług. Na siłowniach często można spotkać osoby, które osiągają sukcesy w treningach czy danej dyscyplinie sportu, mają doskonale wyrzeźbione ciało i chętnie udzielają wskazówek za pewną opłatą. Decydując się więc na trenera personalnego warto upewnić się, że posiada do tego odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje.

Trener personalny – zakres wiedzy

Specjalistyczny kurs, który powinien odbyć trener personalny, obejmuje zajęcia z fizjoterapii, fizjologii oraz anatomii. Dzięki temu przyszły trener personalny będzie posiadał wiedzę, jakie mogą być możliwości i ograniczenia organizmu człowieka.

Dopiero drugim krokiem jest poznanie ćwiczeń, technik ich wykonywania oraz metody dostosowania pracy dostosowania pracy do indywidualnych potrzeb osoby, która korzysta z pomocy trenera personalnego.

Dodatkowo trener personalny musi znać techniki motywacji, powinien umieć doradzać w zakresie suplementacji czy dietetyki. Powinien znać również techniki sprzedażowe i przedsiębiorcze, a ponadto pracując w klubie fitness musi znać również przepisy BHP.

Dobry trener personalny powinien przeprowadzić z każdym klientem dokładny wywiad, zlecić szereg podstawowych badań i poznać zarówno jego styl życia, jak i możliwości. Powinien również poznać oczekiwania i dążenia swojego klienta. Inne potrzeby ma kobieta, która chce zgubić brzuch po ciąży, a inne mężczyzna, któremu marzy się wygląd strongmana.

trener personalny praca
fot. pixabay.com

Trener personalny – zarobki

Wielu osobom wydaje się, że zarobki trenera personalnego są niezwykle wysokie. Oczywiście są one uzależnione od opinii, na którą sobie zapracował dany trener oraz liczby klientów, którzy korzystają z jego usług. W dobie internetu bardzo łatwo wypracować sobie renomę i status eksperta, o ile trener personalny udziela się w mediach społecznościowych i potrafi odpowiedni wykorzystać to narzędzie do promocji swoich usług.

Kluczem do sukcesu jest zadowolony klient, który dostrzega efekty wspólnej pracy z trenerem. Za trening z trenerem personalnym należy zapłacić od 50 zł.

Trener personalny – doradztwo

Trener personalny poza dobraniem odpowiednich ćwiczeń powinien również zapewnić klientowi odpowiednie doradztwo. Wskazówki jak przyspieszyć metabolizm, jak oczyścić organizm z toksynczy jak redukować zmęczenie, mogą okazać się bardzo pomocne, zwłaszcza dla nowicjusza. Powinien również wyjaśnić jak dbać o siebie zwłaszcza w po treningach lub w czasie odchudzania.

Na co zwrócić uwagę wybierając trenera personalnego?

Warto popytać wśród znajomych, dowiedzieć, się który trener cieszy się najlepszą opinią, choć tak naprawdę nie jest powiedziane, że osoba, która spełniła oczekiwania innych, spełni również nasze. Należy pamiętać, że wykupienie jednej lekcji u danego trenera do niczego nie zobowiązuje, jeśli jego wiedza czy metody budzą w nas wątpliwości możemy śmiało zrezygnować z jego usług mając na uwadze, że chodzi przecież o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Zaufanie i porozumienie to postawy współpracy z trenerem personalnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here