Choroba dziecka zawsze wywołuje niepokój. Jeszcze będąc w ciąży w myślach aranżujemy pokój dla niemowlaka, dobieramy modne ubranka dla dzieci, wyobrażamy sobie przyszłość z biegającym po domu szkrabem. Rzeczywistość uświadamia nam, że nie zawsze jest tak kolorowo jak sobie to wyobrażaliśmy. Choć atopowe zapalenie skóry nie zagraża życiu, na pewno jest bardzo dokuczliwe i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Czym jest AZS, co ją wywołuje i jak można neutralizować objawy?
Co to jest atopowe zapalenie skóry (AZS)?
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą związaną z reakcją na alergen. Niestety ma charakter przewlekły i nawracający i trwa całe życie. Zazwyczaj rozpoczyna się w dzieciństwie, często w okresie niemowlęcym). Objawy choroby można wyciszyć, dzięki czemu latami nie będzie o sobie przypominała, w każdej jednak chwili można spodziewać się jej nawrotu.
Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry (AZS)?
Ciężko podać jeden konkretny powód występowania atopowego zapalenia skóry, bowiem schorzenie ma różne przyczyny. Główną z nich jest podłoże genetyczne. Mowa tu o funkcjonowaniu układu immunologicznego, a także budowie naskórka. Istotną rolę odgrywa również układ hormonalny oraz nerwowy. Okazuje się, że nawet silny stres może doprowadzić do nawrotu choroby, a nawet nasilenia się jej objawów.
Nawroty choroby może powodować także nadmiernie sterylny pokój dziecka i cały tryb życia oraz przesadna higiena, która prowadzi do eliminowania z otoczenia drobnoustrojów, a co za tym idzie, układ immunologiczny nadmiernie reaguje na różne czynniki środowiskowe.
Co ważne, atopowe zapalenie skóry nie jest zaraźliwe ani dziedziczone. To oznacza, że jeśli jedno nasze dziecko ma AZS, nie oznacza to, że rodzeństwo również będzie miało. Ważne, by środowisko, w którym przebywa dziecko zostało poinformowane o chorobie, dlatego też opiekunka do dziecka czy przedszkolanka powinny posiadać taką wiedzę.
Atopowe zapalenie skóry (AZS) – objawy
- silny, dokuczliwy świąd skóry powodujący u dziecka duży dyskomfort. Może powodować nawet płacz dziecka, rozdrażnienie, problemy ze snem i koncentracją,
- zmiany skórne umiejscowione w okolicach zgięć kończyn, za uszami, na grzbiecie rąk i stóp. Zazwyczaj zmiany są szorstkie,
- wysuszona i wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych skóra, skłonna do podrażnień,
- wysypka na twarzy, czerwone, szorstkie policzki wyglądające jak polakierowane,
- zaczerwienione swędzące placki na skórze przypominające liszaj.
- Jeśli zauważymy u dziecka objawy, które mogą sugerować, że jest to atopowe zapalenie skóry, należy udać się z nim do dermatologa. Lekarz, na podstawie obrazu klinicznego, wywiadu lekarskiego w kierunku AZS oraz badań potwierdza schorzenie.
fot. pixabay.comLeczenie atopowego zapalenia skóry
Leczenie dziecięcego AZS uzależnione jest od wieku dziecka, nasilenia schorzenia i rozległości zmian skórnych. Ważne, by nie zapominać o:
- wyeliminowaniu alergenów z diety dziecka i całego otoczenia,
- prawidłowej pielęgnacji skóry dziecka. Należy stosować kosmetyki przeznaczone do skóry z AZS, a z racji tego, że na atopowe zapalenie skóry choruje co piąte dziecko, coraz więcej marek kosmetycznych inwestuje w serię kosmetyków emolientowych przeznaczonych do skóry z AZS. Są to specjalne emulsje do kąpieli, maści, kremy oraz preparaty nawilżające, natłuszczające i redukujące świąd.
- stosowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwhistaminowych.
W cięższych przypadkach należy nie zapominać o fototerapii, czyli naświetlaniu skóry promieniami ultrafioletowymi oraz immunoterapii swoistej, czyli odczulaniu.
Dziecko wymaga od nas ciągłej opieki oraz troski. Codzienna higiena malca to rytuał, o którym nie zapominamy podobnie jak np. karmienie piersią. Nie powinna więc przerażać diagnoza, kiedy dowiemy się, że nasze dziecko choruje na atopowe zapalenie skóry. Wystarczy wdrożyć pewne nawyki, które będą łagodziły i eliminowały objawy. Szybko okaże się, że nauka życia z AZS jest o wiele prostsza niż chociażby odpowiedź na pytanie, jak odpieluchować dziecko, zwłaszcza kiedy nasz malec przechodzi właśnie bunt dwulatka.