ciśnieniomierz naramienny
fot. pixabay.com

Przez większość życia to rodzice się o nas troszczą i nawet kiedy jesteśmy już dorośli i mamy własne rodziny, przypominają, by zakładać szalik i nie wychodzić z domu bez śniadania. Przychodzi jednak czas, kiedy to na nas spoczywa obowiązek otoczenia troską rodziców. Ich zdrowie i dobre samopoczucie staje się dla nas priorytetem a pierwszym krokiem potwierdzającym naszą troskę jest upewnienie się, że w domu rodziców znajduje się ciśnieniomierz naramienny. 

Ciśnieniomierz powinien znajdować się w każdym domu, więc jeśli osoby starsze z naszego otoczenia jeszcze go nie posiadają, jest to idealny prezent na Dzień Matki czy prezent na święta. Urządzenie w prosty sposób umożliwia dokonanie szybkiego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Dzięki tej z pozoru banalnej czynności można uzyskać istotne informacje na temat stanu zdrowia, co umożliwia szybką reakcję w przypadku pogorszenia się go. A to pozwala uniknąć groźnych dla życia powikłań.

Ten niezwykle praktyczny, a wręcz potrzebny prezent dla taty, mamy czy prezent dla teściowej dowodzi, że dokonywanie regularnych pomiarów pozwala wykryć odpowiednio wcześnie nadciśnienia tętniczego, które jest chorobą cywilizacyjną i dotyka przeszło 9,5 mln dorosłych Polaków. Nadciśnienie stopniowo prowadzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych, a zwłaszcza serca, nerek, mózgu i siatkówki. Niestety przez wiele lat nie daje żadnych objawów, dlatego wczesne wykrycie dzięki pomiarom ciśnienia jest niezwykle istotne. To chyba wystarczający dowód, że ciśnieniomierz to doskonały pomysł na prezent dla osoby starszej.

W przypadku osób ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym codzienne pomiary są podstawą terapii, dają bowiem obraz, czy przyjmowane leki są wystarczająco skuteczne i czy nie jest konieczne zastosowanie dodatkowych środków.

Ciśnieniomierz – jaki wybrać?

Ciśnieniomierze dzieli się na: zegarowe (tzw. lekarskie), półautomatyczne i elektroniczne. Z kolei te ostatnie dzielą się na ciśnieniomierze naramienne (mankiet zakłada się na ramię i pomiaru dokonuje się na tętnicy ramiennej) oraz ciśnieniomierze nadgarstkowe (mankiet umieszcza się na nadgarstku i pomiaru dokonuje się na tętnicy promieniowej).

Jeśli chcemy sprawić ciśnieniomierz na prezent dla męża lub prezent dla żony, warto wybrać zdecydować się na ciśnieniomierz elektroniczny lub półautomatyczny, ponieważ są najprostsze w obsłudze. Ciśnieniomierze naramienne polecane są osobom, które nie są ograniczone ruchowo i mają problemy z krążeniem, z kolei ciśnieniomierze nadgarstkowe najlepiej sprawdzają się w przypadku osób młodych, z dużym obwodem ramienia i tych, u których mógłby wystąpić problem założenia mankietu na ramię.

Po ciśnieniomierz najlepiej udać się do apteki lub sklepu medycznego. Przed dokonaniem zakupu należy upewnić się, że urządzenie posiada wszystkie niezbędne certyfikaty i ile wynosi margines błędu pomiaru. Niestety trzeba się liczyć z tym, że nie będzie to prezent do 30 zł, bowiem ceny ciśnieniomierzy zaczynają się od 120 zł i przekraczają nawet 400 zł.

prezent dla rodziców
fot. pixabay.com

Jak prawidłowo używać ciśnieniomierza? 

Niezależnie od rodzaju wybranego ciśnieniomierza, należy szczegółowo zapoznać się z zasadami jego użytkowania. Inaczej pomiar może nie być wiarygodny. Należy pamiętać, by pomiaru dokonywać po kilkuminutowym odpoczynku, ręka powinna być luźno oparta o stół (na wysokości serca). Pomiar powinien być dokonywany w pozycji siedzącej ze stopami swobodnie wspartymi na podłodze. Nie należy rozmawiać podczas badania. Mankiet powinien być odpowiednio założony.

Ciśnieniomierz to wyjątkowy prezent, ponieważ jest dowodem miłości i troski, jaką darzymy osobę, dla której został zakupiony. Ten oryginalny prezent, a zarazem niezwykle potrzebny nie dorówna oczywiście takim prezentom jak weekend w SPA, gadżety dla kobiet, bon podarunkowy, czy prezent diy a także prezent personalizowany, nie powinien być jednak pomijany i jeśli nie w formie prezentu to powinien być nabyty, jako urządzenie niezbędne w każdym domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here