Technologia w lesie

Współczesny świat oparty jest na energii elektrycznej  i technologii i nawet takie miejsca jak las nie będą od tej technologii wolne. Las to miejsce najbardziej zbliżone do natury, a jednocześnie żaden leśnik bez technologii nie porusza się po tym lesie. Las w niektórych miejscach jest wręcz technologią nasycony i nie tylko wieżami przeciwpożarowymi, czy telekomunikacyjnymi albo liniami energetycznymi, lecz również pozostającymi bezpośrednio w służbie leśnej radiotelefonami, telefonami komórkowymi, fotopułapkami, czy kamerami termowizyjnymi.

Czym są fotopułapki?

Fotopułapka to tak naprawdę nowoczesny aparat cyfrowy przybierający w lesie formę zamaskowaną, ukrytą zarówno przed ludźmi, jak i zwierzętami. Fotopułapki nie pracują przy tym bez przerwy, chociaż zdarzają się i takie przypadki, np. podczas obserwacji ptasich gniazd, ale jako urządzenia wyposażone w czujniki ruchu załączają sie w momencie wykrycia ruchu. W tej chwili, w zależności od ustawienia, fotopułapka zrobi zdjęcie albo zacznie nagrywać ów ruch i nie przerwie, dopóki nie wyczerpie się bateria lub nie ustanie ruch w jej zasięgu.

Fotopułapki służą w lesie do obserwacji i monitorowania ruchów zwierzyny, co sprzyja poznawaniu zarówno zwyczajów zwierzęcych, jak i pozwala szacować liczbę zwierząt na danym obszarze. Ponadto fotopułapki pełnią również funkcję nadzorującą i ochronną. Pilnują gniazd ptaków zagrożonych wyginięciem gatunków, najczęściej drapieżnych, są stosowane w walce z kłusownictwem, ale także chronią złodziejami drewno.

Co to jest termowizja?

Kolejne urządzenie nie jest dedykowane dla lasu, w przeciwieństwie do fotopułapek, niemniej jest również bardzo w lesie przydatne. Kamera termowizyjna, czyli kamera działająca na podczerwień przydaje się wszędzie tam, gdzie występują obszary o gęstym zalesieniu. Takie urządzenie wykorzystuje promieniowanie podczerwone emitowane przez wszystkie organizmy żywe, a szczególnie stałocieplne, odczytując różnice temperatur i na bieżąco obrazując na ekranie obszary o zróżnicowanych temperaturach. Na monitorze widoczne są wówczas obszary chłodniejsze, przedstawiane zazwyczaj na czerwono oraz obszary cieplejsze, występujące w kolorach jaśniejszych, np. seledynowym lub białym. Kamery termowizyjne bez najmniejszego problemu wyłuskają z otoczenia leśnego zwierzęta, czy ludzi, nawet wówczas, gdy ci pozostają w bezruchu.

Profesjonalne kamery na podczerwień są sprzętem, za który nierzadko trzeba zapłacić spore pieniądze. Są jednak nieodzowne zarówno dla leśników walczących z kłusownictwem, jak i dla myśliwych, których lasy również potrzebują, chociażby dla odstrzałów sanitarnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here