Dieta ketogeniczna a odchudzanie

Dieta ketogeniczna jest typem diety o niskiej zawartości węglowodanów w codziennym menu oraz wysokiej zawartości tłuszczu. Zapewnia ona szereg korzyści zdrowotnych skutecznie pomagając schudnąć i zwiększyć poziom energii. Dieta ketonowa polega na radykalnym zmniejszeniu zużycia węglowodanów. Taka zmiana diety wprowadza ciało w stan metaboliczny znany jako ketoza.

Ketoza jest całkowicie normalną funkcją metaboliczną. Gdy ciało nie ma wystarczającej ilości glukozy do produkowania energii, spala zgromadzony w organizmie tłuszcz. Glukoza powstaje z rozkładu węglowodanów. Odcięcie dostaw węglowodanów z diety oznacza mniejsze zużycie glukozy przez organizm. Zastąpienie węglowodanów tłuszczami spowoduje nagromadzenie się kwasów zwanych ketonami w organizmie. Celem jest zmuszenie organizmu do pozyskiwania energii z tłuszczu, a nie z węglowodanów. Diety ketogenne mogą powodować znaczne obniżenie poziomu cukru i insuliny we krwi, co ma dodatkowe korzyści zdrowotne.

Dieta keto a odchudzanie

Diety ketogenne są wyjątkowo skuteczne w odchudzaniu. Tradycyjnie diety o niskiej zawartości tłuszczu są zalecane dla osób chcących zrzucić kilogramy. Badania pokazują jednak, że ketoza jest w rzeczywistości lepszym sposobem na odchudzanie. W przeciwieństwie do wielu diet, ketoza sprawia, że nie czujemy głodu po posiłku. Możemy schudnąć bez drastycznego liczenia kalorii. Odczucie głodu podczas diety odstrasza wiele osób od przestrzegania zaleceń dietetycznych. Dlatego też dieta ketogenna jest bardziej przyjazna i łatwiejsza do zaakceptowania. Jednym z powodów, dla których dieta ketogeniczna jest bardziej efektywna niż dieta niskotłuszczowa, jest zwiększone spożycie białka. Wyższe spożycie białka jest również korzystne w odchudzaniu.

Rodzaje diet ketogenicznych

Klasyczna dieta ketogenna oparta jest na stosunku 4 części tłuszczów do 1 części węglowodanów. Zmodyfikowana dieta ketogeniczna jest mniej restrykcyjna. Polecana jest zwłaszcza dla osób poszukujących zrównoważonego, długoterminowego sposobu odżywiania. Post przerywany to rodzaj diety ketogennej wprawiającej organizm w ketozę, poprzez skrócenia czasu na spożywania posiłków w ciągu dnia. Na przykład, możemy jeść tylko w okresie 8 godzin dnia, a pościć przez pozostałe 16 godzin. To zmusza organizm do spalania energii z tłuszczu.
Istnieje wiele odmian diety ketogenicznej i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Dieta ketogeniczna została pierwotnie opracowana w latach dwudziestych XX wieku w leczeniu padaczki, ale przypadkowo odkryto, że oferuje ona wiele innych korzyści zdrowotnych. Podobnie jak w przypadku każdej diety, dieta ketogenna będzie działać tylko wtedy, gdy będziemy konsekwentnie przestrzegać swojego planu żywieniowego. Korzyści zdrowotne i odchudzające diety ketogennej zostały udowodnione w wyniku szeroko zakrojonych badań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here